10 rad co dělat, když dostanete alergii na zvířata

Alergie na zvířata je velmi nepříjemná a někdy můžou její symptomy dosáhnout nečekaných rozměrů. Před majitelem tak stojí otázka, zda si zvíře v domácnosti nechat a naučit se společně žít jiným způsobem, nebo se jej vzdát. Ještě než se rozhodnete, zkuste následující tipy a rady, které vám mohou s alergií na psa, nebo jiné chlupaté zvířátko, výrazně pomoci.

 

Nejčastějšími projevy alergie na zvíře jsou kýchání a rýma, často se připojuje také vyrážka nebo ekzém na místě, kde přišla naše kůže se zvířetem do kontaktu. Alergeny, které tyto symptomy způsobují, jsou specifické bílkoviny. Ve velké míře se nacházejí právě v srsti (největší potíže dělá línání), méně také ve slinách a potu. Pejsci naštěstí nemají tolik potních žláz – vyhýbat byste se měli jen uším a tlapkám. Pokud se alergie projeví až během toho, co se již zvířátko stalo právoplatným členem rodiny, je třeba provést v domácnosti některé změny.

 

1. Mezi nejúčinnější opatření patří pořízení čističky vzduchu, která jej alergenů zbaví. Kromě odstranění alergenů má také pachový filtr, vzduch doma bude o to svěžejší.

čistička vzduchu

 

2. Existují také speciální spreje proti vzdušným alergenům, které mohou pomoci na místech, kde čistička vzduchu není k dispozici (např. na návštěvě u známých). Sprej stačí rozptýlit do místnosti, ve které budete pobývat, a vyčkat alespoň 30 vteřin, než si aerosol s alergeny poradí.

 

3. Samotnou srst zvířete je možné ošetřovat speciálním čistícím přípravkem. Jde v podstatě o kondicionér na srst, který obsažené alergeny neutralizuje. Kromě antialergenního účinku také zvláčňuje a hydratuje srst zvířátka, čímž dodatečně zabraňuje nadměrnému odlupování kůže z důvodu suchosti pokožky.

 

Čím více alergenů se zbavíme přímo na zvířeti, tím méně jich pak roznese po bytě.

 

4. Pomáhá i obyčejné pravidelné vyčesávání a koupání (nezapomínejte na správný výběr šamponu a kondicionéru, aby kůže a srst vašeho zvířátka netrpěla). Koupelí svého pejska zbavíte alergenů až na 2 dny. Poté používejte roztíratelný antialergenní přípravek - viz. bod 3 - koupání se nedoporučuje častěji, než 1x za 30 dní.

 

5. Vyměňte běžný psí pelíšek (jakožto největší zdroj alergenů) za omyvatelný nebo s potahem vhodným k praní. Pelech pro psa čistěte co nejčastěji je to možné.

 

6. Snižte množství dalších textilních ploch, do kterých by se mohly alergeny usazovat – koberce, závěsy, ubrusy a přehozy. Pokud potřebujete textil zachovat, čistěte jej přípravky proti alergenům. Také doporučujeme při praní oblečení používat doplňkovou přísadu, která alergeny eliminuje. 

 

7. Nepouštějte svého zvířecího přítele na gauč či do postele – zbytečně by vám zanesl alergeny i na tato místa, kde se jich jen obtížně zbavuje a vaše pokožka je jim vystavena po dlouhou dobu.

adorable-1866530_1920

 

8. Na běžný úklid pořiďte výkonný vysavač s filtrem proti alergenům. Vysavač, který má HEPA filtr i filtr s aktivním uhlím, je nejspolehlivějším řešením. Odstraní z prostředí alergeny (chlupy a kousky kůže) i psí pach.

 

9. Po každém úklidu dobře vyvětrejte, ať se místnost zbaví alergenních látek rozvířených ve vzduchu. Až zavřete okno, znovu spusťte čističku vzduchu.

 

10. Vymezte alergikovi jeho pokoj a do něj zvíře nepouštějte. Váš alergický člen rodiny tak bude mít svůj vlastní prostor, kde se nemusí stresovat nepříjemnými projevy alergie.

 

Ať už se potýkáte s alergií poprvé, nebo ji řešíte dlouhodobě, přejeme vám co nejméně starostí a co nejvíce užitých chvilek s vaším čtyřnohým přítelem.

 

Zpět do obchodu