VELKÁ AKCE na pamlsky - až 40% slevy! 🐕 na všechny produkty z kategorie Pamlsky! 🍗 Slevy jsou již započítány, není potřeba slevový kód. Jen do vyprodání!

Co by neměl obsahovat psí šampon a jak vybrat nejlepší šampon pro psy? 🧼

Je důležité si uvědomit, že některé běžné složky v šamponech pro lidi mohou být pro naše čtyřnohé přátele škodlivé. Při výběru šamponu pro vašeho psa je obzvlášť důležité vyhýbat se ingrediencím, které mohou způsobit alergické reakce, podráždění kůže nebo dokonce dlouhodobé zdravotní problémy. 

V tomto článku se podíváme na látky, kterým byste se měli vyhnout, a na to, jaké alternativy jsou k dispozici pro udržení zdraví a pohody vašeho psa. Od parabenů a sulfátů až po silikony a ftaláty - zjistíme, jaké složky by měly zůstat mimo koupel vašeho psa a proč.

Jaký látkám v psím šamponu se vyhnout?

_08b02ba6-8a3d-4695-a79e-a1bd4b79c472

Nebezpečné látky v šamponech pro psy

Sulfáty

Látky jako Sodium Lauryl Sulfate (SLS nebo laurylsulfát sodný), Ammonium Laureth Sulfate a Sodium Laureth Sulfate (SLES) jsou známé svým pěnivým účinkem, ale mohou zároveň vysušovat a dráždit pokožku psa. 

Jsou spojeny s nežádoucími účinky jako je podráždění kůže, alergické reakce a vypadávání chlupů.

Přírodní pěnidla, jako je mydlice lékařská nebo přírodní saponiny jsou šetrnější volbou.

Parabeny 

Tyto konzervační látky se často používají v kosmetice a mohou narušovat hormonální rovnováhu a být spojeny s rizikem vzniku rakoviny.

V psích šamponech by měly být nahrazeny bezpečnějšími alternativami, například vitamínem E nebo extraktem z růžového oleje. 

Parabeny v šamponech pro psy můžete najít pod názvy jako: methylparaben, propylparaben a butylparaben.

Silikony

Tyto složky mohou obalit srst psa a zablokovat přirozenou hydrataci

Dlouhodobé používání může vést k oslabení srsti a pokožky, chlupy se tak stávají jemnějšími a láměvějšími a pokožka tvoří lupy.

Silikony v šamponech najdete pod těmito názvy: dimethicone, cyclomethicone, cetearyl methicone, dimethiconol.

Ftaláty

Chemické látky, které mohou být toxické a ohrožovat zdraví jater a ledvin, stejně jako zvyšovat riziko vzniku alergií.

Ve složení šamponů je najdete jako: diethyl phthalate (DEP) nebo dibutyl phthalate (DBP).

 _59e0c807-b4a3-453f-88f6-36c2603962f4

Fenoxyethanol

Fenoxyethanol je konzervační látka, která se používá v kosmetice pro zvířata. 

Může mít nežádoucí účinky jako podráždění kůže, vyrážky, ekzém a kopřivka. V některých případech bylo zaznamenáno, že může způsobit bolesti hlavy a třes až smrt zvířete. 

Fenoxyethanol se může objevit na etiketách pod různými názvy, jako jsou ethylenglykolmonofenylether, 2-fenoxyethanol, phenoxyethylalkohol nebo Euxyl K® 400.

Propylenglykol

Propylenglykol je zvlhčující látka běžně používaná v kosmetice pro zvířata. 

Může způsobit podráždění kůže, alergické reakce a v případě požití je toxický

V kosmetických produktech se může objevit pod názvy jako propan-1,2-diol nebo 1,2-dihydroxypropan.

Formaldehyd

Formaldehyd je konzervační a dezinfekční látka, která může být toxická a karcinogenní. 

Může způsobovat podráždění pokožky, očí, sliznic a při vysoké expozici i rakovinu

V kosmetice pro zvířata se může vyskytovat pod názvy jako formalin, metanal nebo DMDM hydantoin.

Isopropylalkohol

Isopropylalkohol se používá jako antiseptikum a rozpouštědlo. 

Může způsobit vysušení kůže a je toxický při požití, což může vést k podráždění gastrointestinálního traktu a aspirační pneumonii. 

V produktech pro zvířata se může objevit pod názvy jako isopropanol nebo 2-propanol.

 _54757866-b8f7-4f31-93ce-3db52c5f0ce8

Jak vybrat správný šampon pro psa

Při výběru šamponu pro vašeho psa je nejlepší hledat produkty, které jsou označeny jako bez parabenů, sulfátů, silikonů a ftalátů. Vždy si pečlivě přečtěte složení a vyhledejte šampony s přírodními a bezpečnými složkami, které budou šetrné k pokožce a srsti vašeho psa. Nejlepší šampon pro psy je vždy ten s organickým složením, s účinnými látkami z bylinek namísto chemikálií.

 

Zapomínat byste neměli ani na to, že pokud je váš pejsek z neznámých podmínek (adoptovaný či zachráněný) nebo neznáte jeho minulost, nevíte jakému množství nebezpečných látek už byl v životě vystaven. To zvyšuje riziko možných onemocnění a pro vás to znamená možnost velkých veterinárních výdajů

Věděli jste, že některé pojišťovny vám pojistí jakéhokoliv pejska i bez průkazu původu? Takové pojištění stojí pár stovek měsíčně, ale může vám ušetřit desítky až stovky tisíc za léčbu. Navíc máte jistotu, že bude o vašeho pejska postaráno, ať už bude léčba jakkoliv nákladná. Pro naše vlastní pejsky, Ria a Mišku, takové pojištění od PetExpert máme, a díky tomu jej můžeme doporučit i vám. S kódem DUBEN2024 jej budete mít na první dva měsíce zdarma.

Antiparazitní šampon pro psy

Antiparazitní šampon pro psy je nezbytným pomocníkem v boji proti vnějším parazitům, jako jsou blechy a vši. 

Šampon proti blechám je speciálně formulovaný tak, aby účinně ničil dospělé jedince i jejich larvy. Psí šampon na vši pak pomáhá odstranit tyto parazity, kteří mohou způsobovat svědění a nepohodlí. Opakované použití šamponu proti blechám může výrazně snížit riziko opětovné infekce.

Kromě šamponů jsou velmi populární i antiparazitní obojky, které poskytují dlouhodobou ochranu nejen proti blechám, ale i klíšťatům. Přírodní obojky proti klíšťatům obsahují látky, které jsou bezpečné pro zvířata i lidi a zároveň efektivně odpuzují parazity. Existují i obojky na klíšťata, které mohou obsahovat buďto přírodní éterické oleje nebo chemické insekticidy, dávejte si tedy při výběru antiparazitního obojku pozor.

Repelentní a antiparazitní přírodní přípravky najdete zde: Přírodní lékárna GentleDogs Proti parazitům

_c0cdedf9-8397-4d51-b354-e4481549f378

Blechy u psa

Samotná blecha je pro psy velmi nepříjemným parazitem, protože kromě svědění může přenášet i další nemoci. Blechy u psa mohou být známkou špatné hygieny nebo kontaktu s infikovanými zvířaty. Je důležité nejen léčit psa, ale také prostředí, ve kterém žije, protože blechy v bytě mohou přežívat dlouhou dobu a znovu infikovat vašeho mazlíčka.

Blecha psí je specifický druh blechy, který se vyskytuje právě u psů. Při výběru produktů proti blechám je třeba dbát na to, aby byly bezpečné a účinné. Psí blechy mohou být nositeli různých chorob.

Jak odstranit klíště u psa

Klíšťata jsou dalším nebezpečným parazitem, který může přenášet vážné nemoci jako je borelióza nebo encefalitida. Produkty proti klíšťatům pro psy jsou nezbytné zejména v období jejich největší aktivity, to je od jara začátku do konce podzimu.

K odstranění klíštěte je nejlepší použít háček na klíšťata, který umožňuje bezpečné a rychlé vytáhnout klíště bez rizika jeho rozdrcení. Odstranění klíštěte by mělo být provedeno co nejdříve, nejpozději do 24 hodin od jeho přisátí, aby se minimalizovalo riziko přenosu nemocí.

V boji proti parazitům je důležité kombinovat více metod ochrany a pravidelně kontrolovat srst a pokožku vašeho psa. Používání antiparazitních šamponů a obojků, spolu s pravidelnou prevencí a odstraňováním parazitů, zajistí, že váš pes bude chráněný a zdravý.

Suchý šampon pro psy

Suchý šampon pro psy je vynikající volbou pro rychlou a efektivní péči o srst vašeho psa, když není čas nebo možnost pro klasickou koupel. Bezoplachový šampon pro psy je ideální pro situace, kdy potřebujete rychle odstranit nečistoty nebo zápach, aniž byste museli namáčet srst a pokožku psa.

Nejlepší suchý šampon pro psy by měl být šetrný k pokožce, účinně čistit a zanechávat srst svěží a voňavou. Je důležité vybírat produkty, které jsou speciálně formulované pro potřeby psů, a to zejména pokud má váš pes poškozenou srsti nebo citlivou pokožku.

V naší nabídce najdete tento suchý šampon pro psy ve dvou různých baleních: Suchý šampon sypký s vůní mýdla (různé velikosti) - Trixie

_abaee02f-5f2d-443d-a5a0-4b0f23482091

Přírodní suchý šampon

Pro psy s citlivou pokožkou nebo alergiemi je vhodný přírodní suchý šampon, který neobsahuje agresivní chemikálie a je obohacen o šetrné složky. Tyto šampony často obsahují výtažky z bylin a rostlin, které mají zklidňující a léčivé účinky.

Jednou z oblíbených složek v suchých šamponech je aloe vera, která je známá svými hydratačními a zklidňujícími vlastnostmi. Suchý šampon aloe vera může pomoci udržet pokožku hydratovanou a podporovat zdravý růst srsti.

 

Hypoalergenní šampon pro psy

Šampon pro psy proti alergii je formulován s ohledem na psy s citlivou pokožkou nebo sklony k alergiím, a proto obsahuje hypoalergenní složky. Šampon pro psy proti svědění obsahuje jemné složky, které pomáhají zklidnit podrážděnou pokožku a zmírnit nepříjemné pocity a svědění.

Psí šampon pro alergiky je ideální volbou pro majitele, kteří chtějí pro svého psa to nejlepší a zároveň se snaží předejít alergickým reakcím. Tyto šampony jsou často obohaceny o přírodní extrakty a oleje, které jsou známé svými zklidňujícími a léčivými vlastnostmi.

Šampon proti svědění a šampon na svědění jsou často vyhledávané produkty, protože svědění může být pro psy velmi stresující a nepříjemné. Svědění může být způsobeno řadou faktorů, včetně alergií, suché pokožky nebo parazitů. Antialergenní šampon pro psy nabízí řešení, které pomáhá zmírnit tyto problémy a zlepšit kvalitu života psů.

V naší nabídce najdete tento hypoalergenní šampon pro psy: Organický šampon antialergenní a pro zklidnění pokožky Antistress 400ml - Wilda Siberica 

_49a7e744-a5fd-4a35-a0ab-7524df42f5d9

Co by neměl obsahovat hypoalergenní šampon pro psy

Vhodný šampon by měl obsahovat složky, které jsou známé svými zklidňujícími a hydratačními vlastnostmi, a zároveň by neměl obsahovat žádné agresivní chemikálie nebo alergeny, které by mohly způsobit podráždění nebo alergické reakce.

Při výběru hypoalergenního šamponu pro psy je důležité vyhýbat se složkám, které mohou vyvolat alergické reakce nebo podráždění pokožky. Mezi tyto složky patří sulfáty (např. SLS), parabeny, silikony, ftaláty, umělé vůně a barviva. Tyto látky mohou narušit citlivou kožní bariéru psů a způsobit svědění nebo bakteriální, plísňové a kvasinkové infekce kůže.

Co pomůže psovi od svědění

Naopak, hypoalergenní šampony by měly obsahovat složky, které jsou šetrné k pokožce a podporují její zdraví. Ideální složení by mělo zahrnovat zvlhčující látky udržující hydrataci, zvláčňující látky, které změkčují kůži a srst, a esenciální mastné kyseliny, které podporují a vyživují kůži. 

Příkladem mohou být přírodní oleje, které optimálně hydratují pokožku. Vždy je důležité pečlivě si přečíst složení šamponu a vybrat takový, který je speciálně formulován pro potřeby vašeho psa a neobsahuje žádné potenciálně škodlivé látky

_d0dbf396-ef45-4581-beea-f076e9523f52

Přírodní šampon pro psy

Přírodní šampon pro psy je ideální volbou pro majitele, kteří dávají přednost šetrné a ekologické péči o svého čtyřnohého přítele. 

Vyhledávání nejlepšího šamponu pro psy často vede k produktům, které jsou označeny jako 100% přírodní šampon. Tyto šampony jsou vyrobeny z přírodních ingrediencí, které jsou šetrné k životnímu prostředí a nezpůsobují alergické reakce. Šampon bez chemie je další termín, který se často používá pro označení přírodních šamponů. Tyto produkty neobsahují syntetické konzervanty, barviva ani vůně, což je dělá ideálními pro psy s citlivou pokožkou nebo alergiemi.

Příklady toho, jak vypadá přírodní šampon pro psy

Šampony bez silikonů a parabenů jsou stále populárnější, jelikož tyto látky mohou být škodlivé pro zdraví psů. Šampon bez sulfátů je důležitý pro udržení zdravé pokožky a srsti, protože sulfáty v šamponu mohou způsobovat podráždění, vysušování a vypadávání srsti.

Mezi oblíbené přírodní šampony patří přírodní kopřivový šampon, který je známý svými protizánětlivými a posilujícími vlastnostmi. Kopřiva pomáhá udržovat zdravou pokožku a lesklou srst. Heřmánkový šampon je pak ceněn pro své zklidňující účinky na podrážděnou pokožku a jeho schopnost zesvětlit srst.

Při výběru přírodního šamponu pro vašeho psa je důležité hledat produkty, které jsou certifikované a mají dobré recenze od ostatních majitelů psů. Přírodní šampony mohou být trochu dražší než běžné šampony, ale jejich výhody pro zdraví a pohodu vašeho psa jsou neocenitelné.

Heřmánek nebo kopřivy můžete také přidat přímo do koupele vašeho psa. Dbejte však na to, aby byli bylinky kvalitní.

Bělící šampon pro psy

Bělící šampon pro psy je speciálně navržený produkt, který pomáhá udržovat a zvýraznit přirozenou bělost srsti, zejména u psů s bílou nebo velmi světlou srstí. Šampon na bílou srst je ideální pro plemena jako bišonek, pudl, maltézský psík, samojed, švýcarský ovčák, west white terrier (westík), terrier highland a další malí psi s bílou srstí. Tyto plemena často vyžadují speciální péči, aby jejich srst zůstala krásně bílá a bez žlutých odstínů.

Šampon pro bílé psy obvykle obsahuje složky, které pomáhají neutralizovat nežádoucí zabarvení a poskytují srsti zářivý a čistý vzhled. Fialový šampon je populární volbou, protože fialové pigmenty efektivně neutralizují žluté tóny ve srsti a dodávají jí svěží a živý vzhled.

Co by měl a neměl obsahovat bělící šampon pro psy

Při výběru bělícího šamponu je důležité hledat produkty, které jsou šetrné k pokožce psa a neobsahují agresivní chemikálie. Mnoho majitelů dává přednost šamponům s přírodními složkami, které jsou bezpečné pro pravidelné používání a zároveň poskytují vynikající výsledky.

Pro ty, kteří hledají šampony bez parabenů, sulfátů a silikonů, existují na trhu možnosti, které splňují tyto požadavky a zároveň jsou účinné pro bělení srsti. Některé z těchto šamponů mohou obsahovat i přírodní výtažky, jako jsou aloe vera, kokosový olej a rostlinné čisticí prostředky. 

Tyto ingredience jsou známé pro své zklidňující a hydratační vlastnosti, které mohou pomoci udržet srst zdravou a lesklou. Aloe vera je obzvláště užitečná pro své protizánětlivé a hydratační účinky, zatímco kokosový olej poskytuje výživu a podporuje zdravý růst srsti. Rostlinné čisticí prostředky jsou šetrné k pokožce a efektivně odstraňují nečistoty bez použití silných chemikálií.

Některé šampony pro bílé psy mohou obsahovat také patentované optické zjasňovače, které pomáhají zvýraznit bělost srsti, aniž by bylo potřeba použít bělidlo nebo peroxid. Dalšími běžnými složkami jsou například ovesné vločky a levandule, které přirozeně čistí a rozjasňují srst.

_5d057950-fad2-4f61-8bd3-c76bf5e13057

Šampon proti lupům pro psy

Hydratační psí šampon je základním kamenem péče o srst a kůži vašeho psa. Nejenže pomáhá udržovat srst čistou a zdravou, ale také zabraňuje vysušení kůže, které může vést k svědění a tvorbě lupů. 

Antibakteriální šampon pro psy je další důležitou součástí boje proti lupům. Lupy mohou být způsobeny bakteriálními nebo kvasinkovými infekcemi, a proto je použití šamponu s antibakteriálními vlastnostmi klíčové pro eliminaci těchto patogenů a udržení zdravé kůže.

Přírodní šampon proti lupům je ideální volbou pro majitele, kteří dávají přednost šetrným a ekologickým řešením. Při výběru šamponu pro psy na suchou kůži je důležité hledat produkty, které obsahují hydratační složky, jako je aloe vera nebo glycerin, které pomáhají obnovit přirozenou vlhkost kůže.

Tyto šampony často obsahují složky jako je tea tree olej nebo ovesné vločky, které jsou známé svými protizánětlivými a zklidňujícími vlastnostmi. Přírodní šampon na seboreu může nabídnout podobné výhody a je speciálně formulován pro boj proti seboreické dermatitidě, což je stav, který může způsobit nadměrnou tvorbu lupů a mastnotu srsti.

Šampon pro psy proti zápachu

Deodorační šampon pro psy je dobré mít v zásobě, když se zrovna váš pejsek vyválí v něčem nám lidem nelibě vonícím. Tyto šampony jsou speciálně formulovány tak, aby neutralizovaly nepříjemné pachy a zanechaly srst čistou a svěží.

Zápach srsti však mohou způsobit i jiné faktory, jako je alergie, obezita, paraziti, endokrinní (hormonální) onemocnění- jako je onemocnění štítné žlázy nebo Cushingova choroba, které obvykle postihují psy středního věku nebo starší.

Kromě kontroly samotného zdroje zápachu můžete provonět i prostředí, ve kterém se vy a pejsek pohybujete. Zvolte však šetrné a přírodní prostředky, abyste vašemu čtyřnohému příteli neublížili. Skvělý je z naší vlastní zkušenosti například český Alpík.

Co by měl a neměl šampon proti zápachu srsti obsahovat

Při výběru psího deodorantu je možné zaměřit se na přírodní složky, jako je eukalyptus nebo citronová tráva, které mají přirozené deodorační vlastnosti a zároveň poskytují příjemnou vůni. Některé šampony mohou obsahovat esenciální oleje nebo rostlinné extrakty, které nejenže pomáhají neutralizovat zápach, ale také mají terapeutické vlastnosti.

Pokud má váš pes citlivou kůži, měli byste hledat šampony, které jsou hypoalergenní a neobsahují parfém. 

Pokud se srst vašeho psa často a nadměrně mastí, je to známka toho, že je příliš vysušována (pravděpodobně při koupání nebo nedostatečnou výživou). Objevuje se o vašeho psa mastná a zapáchající srst? V tom případě je vhodné změnit nejen šampon, ale také se zaměřit na lepší výživu vašeho psa nebo mu podávat doplňky stravy, jako je například arktický krill nebo Omega 3 mastné kyseliny.

Šampon na jemnou srst a pro dlouhosrsté psy

Problém lámavé srsti může být způsoben nedostatkem výživy nebo vnějšími faktory, jako je počasí nebo špatná kvalita vody. Proto je důležité zvolit šampon, který poskytuje posílení srsti a zároveň ji chrání před poškozením.

Výživa srsti je klíčová pro udržení její síly a pružnosti. Šampony pro posílení srsti často obsahují vitamíny, minerály a esenciální oleje, které pomáhají obnovit a udržet zdraví srsti. Silně vyživující šampon pro psy se hodí také pro výstavní jedince.

Ingredience jako biotin, keratin nebo omega-3 mastné kyseliny jsou známé svými posilujícími a vyživujícími vlastnostmi. Můžete je dodávat pejskovi stravou nebo najít takový šampon, který je obsahuje - ideální je kombinace obou těchto faktorů.

Šampon pro jorkšíra

Šampon pro jorkšíry je speciálně navržen tak, aby vyhovoval potřebám jemné a často lámavé srsti těchto malých psů. Jorkšírský teriér je známý svou hedvábnou srstí, která vyžaduje pravidelnou péči, aby zůstala lesklá a zdravá.

Při výběru šamponu je důležité hledat produkty, které jsou šetrné k pokožce a neobsahují agresivní chemikálie, které by mohly srst poškodit. Přírodní šampony s výtažky z aloe vera, ovesných vloček nebo levandule jsou často doporučovány pro své zklidňující a hydratační účinky.

Pravidelné používání kvalitního šamponu, který je vhodný pro typ srsti vašeho psa, může výrazně přispět k jejímu zdraví a kráse. Nezapomeňte také na doplňkovou péči, jako je kondicionér nebo maska na srst, které mohou posílit účinek šamponu a zajistit dlouhodobé výsledky.

_741554b9-ec37-436d-90dc-7e15db3f8a01

Šampon pro psy proti línání

Šampon proti vypadávání chlupů je speciálně formulován, aby pomohl posílit srst a snížit množství chlupů, které pes ztrácí. Přípravek proti línání psů často obsahuje výživné složky, jako jsou vitamíny, minerály a esenciální oleje, které podporují zdraví srsti a kůže.

Šampon pro psa proti línání by měl být používán pravidelně, zejména během období, kdy pes líná, což může být ovlivněno změnami ročních období nebo dietou. U některých plemen, jako je francouzský buldoček, může být línání výraznější, a proto je důležité zvolit šampon, který je vhodný pro specifické potřeby srsti vašeho psa.

Pokud váš pes pelichá, je důležité nejen pravidelně ho koupat šamponem proti línání, ale také zvážit další aspekty péče o srst, jako je česání a strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny, které mohou pomoci udržet srst silnou a zdravou.

V naší nabídce najdete: Organický šampon proti vypadávání chlupů Shed control 400ml - Wilda Siberica

 

Proč pes líná?

Línání srsti je přirozený proces, kterým prochází většina psů, ale některé šampony mohou tento proces ovlivnit. 

Šampony obsahující sulfáty jsou často kritizovány za to, že mohou vysušovat psí kůži a srst, což může vést k nadměrnému línání. Sulfáty jsou agresivní čisticí látky, které odstraňují přirozené oleje z kůže a srsti, a tím mohou způsobit podráždění a pelichání.

Kromě používání nevhodných šamponů existuje řada dalších důvodů, proč může pes nadměrně línat. Mezi tyto důvody patří:

 • Alergie: Alergie na potraviny, prostředí nebo parazity mohou způsobit svědění a zvýšené línání.

 • Stres: Stejně jako u lidí, i psi mohou reagovat na stres zvýšeným línáním.

 • Nedostatečná výživa: Dieta, která neobsahuje dostatek esenciálních živin, může vést k slabé srsti a línání. Vybírejte pro svého pejska kvalitní granulované krmivo, dobře složený BARF nebo domácí stravu s doplňky, abyste předešli deficitům.

 • Nevhodný střih: Nikdy byste neměli nechat střihat strojkem plemeno, které má podsadu (dvojitou srst). To vede k dlouhodobému poškození srsti a zvýšenému línání, kromě toho to může způsobit velký diskomfort pejskovi a poškozovat jeho kůži a tepelnou odolnost. Srst už nikdy nemusí dorůst správně. Podsada jsou jemné chlupy, které má většina plemen, kromě kudrnatých psů (například pudl), drsnosrstých psů (například jezevčík) a psů s “vlasy” (například jorkšír).

 • Zdravotní problémy: Hormonální nerovnováha, štítná žláza nebo jiné zdravotní problémy mohou mít vliv na kvalitu srsti a intenzitu línání.

 • Věk: Starší psi mohou línat více kvůli změnám v metabolismu a kvalitě srsti.

Pravidelná péče o srst, vyčesávání, správná výživa a vhodný šampon mohou pomoci udržet línání na přijatelné úrovni.

_9dd84049-537b-484e-9ae3-c19785a64f37

Šampon pro štěňata a mladé psy

Šampon pro štěňata je speciálně navržen tak, aby byl šetrný k citlivé kůži mladých psů. Mladí psi mají citlivější kůži než dospělí psi, a proto je důležité zvolit šampon, který je dostatečně jemný, aby nedráždil jejich kůži, ale zároveň efektivní v čištění a udržování zdravé srsti.

Tyto šampony jsou formulovány s ohledem na pH mladé psí kůže a často obsahují přírodní složky, jako jsou aloe vera, ovesné vločky nebo heřmánek, které mají zklidňující a protizánětlivé účinky. Díky tomu pomáhají zmírnit svědění a podráždění, které může být způsobeno různými faktory, včetně alergií nebo citlivosti na určité prostředí.

Kromě toho jsou šampony pro štěňata často obohaceny o vitamíny a minerály, které podporují zdravý růst srsti a posilují kožní bariéru. Některé produkty mohou také obsahovat jemné kondicionéry, které usnadňují rozčesávání štěněčí srsti a předcházejí zacuchání.

Veterinární šampony pro psy

Veterinární šampon pro psy je často doporučován veterináři pro psy s určitými zdravotními problémy nebo citlivou kůží. Tyto šampony mohou obsahovat léčivé složky, které pomáhají léčit kožní infekce, parazity nebo alergie. Dávejte si však pozor a vždy čtěte složení - toto označení není zárukou, že šampon neobsahuje škodlivé chemikálie jako sulfáty a parabeny.

Další druhy psích šamponů

Šampony pro psy jsou důležitou součástí péče o zdraví a hygienu našich čtyřnohých přátel. Správný výběr šamponu může mít zásadní vliv na kvalitu srsti a pohodlí psa.

Psí šampon by měl být vybrán s ohledem na individuální potřeby vašeho psa. Důležité je zvážit typ srsti, přítomnost alergií nebo kožních onemocnění a celkové zdraví a věk psa. Pokud si nevíte rady, neváhejte nám napsat do chatu nebo na info@gentledogs.cz Moc rádi Vám poradíme s výběrem!

Při výběru šamponu je také důležité hledat produkty, které jsou šetrné k životnímu prostředí a neobsahují škodlivé chemikálie. Přírodní a ekologické šampony pro psy mohou být skvělou volbou pro ty, kteří chtějí zajistit nejen zdraví svého psa, ale také ochranu naší planety.

_8dd59cf3-be7b-4959-87a2-4e81684b7122

Jak často koupat psa

Obecně platí, že psi by neměli být koupáni příliš často, protože to může narušit přirozený olejový film na jejich kůži a srsti, což může vést k suchosti a podráždění. Většina psů vyžaduje koupání jednou za měsíc až jednou za tři měsíce.

Faktory, které ovlivňují frekvenci koupání:

 • Typ srsti: Psi s hustou nebo dlouhou srstí mohou potřebovat častější koupání než psi s krátkou srstí.
 • Životní styl: Psi, kteří tráví hodně času venku nebo se válí (nejen) v bahně budou potřebovat častější koupání.
 • Zdravotní stav: Psi s kožními problémy nebo alergiemi mohou vyžadovat speciální šampony a častější koupání podle doporučení veterináře.
 • Aktivita: Aktivní psi, kteří často zašpiní, koupou se ve stojaté vodě apod., mohou potřebovat častější koupání, aby se odstranily nečistoty a zápach.

Tipy pro koupání psa:

 • Používejte vždy šampon určený pro určitý typ srsti nebo věk psa. Pokud koupete vašeho pejska poprvé, použijte šetrný hypoalergenní šampon bez sulfátů.

 • Ujistěte se, že voda má příjemnou teplotu - měla by být vlažná.

 • Během koupání vmasírujte šampon do srsti, aby se odstranily nečistoty a uvolnily odumřelé chlupy. U některých šamponů je nutné postup opakovat vícekrát.

 • Po koupání psa důkladně osušte, zejména pokud má dlouhou nebo hustou srst. Použít k tomu můžete ručník pro psa, nebo u nebojácnějších pejsků i fén nastavený na nízkou teplotu.

 • Po osušení nechte pejska doschnout v teplotě 20-25 stupňů, aby neprochladnul. V případě nutnosti venčení zkraťte na minimální nutnou dobu a dejte přes mokrého pejska suchý ručník nebo mikinu. Vlhká srst může vést k rychlému prochladnutí, což může zatěžovat ledviny a způsobit další zdravotní komplikace. Prochladnutí může vést k snížení imunity a zvýšit riziko infekcí.

 _db25871e-6af3-44f8-8831-4d6031268e3e

Jaká výživa pomáhá krásné srsti u psa

Krásná srst u psa je nejen známkou dobrého zdraví, ale také výsledkem správné výživy. Pro lesklou a zdravou srst je důležitý přísun kvalitních bílkovin, které jsou základním stavebním kamenem chlupů. Proto by strava vašeho psa měla obsahovat 60% masa a více, případně u psů vegetariánů kvalitní bílkoviny z vajec, luštěnin a obilovin.

Jednou ze známek kvality granulí je, pokud jsou lisované za studena. Granule lisované za studena si zachovávají větší množství přirozených živin a mohou tak být pro psa lepší volbou. Alternativou je krmení syrovou či domácí stravou, je však důležité vědět, co vše má obsahovat.

Kromě toho jsou pro zdraví srsti nezbytné nenasycené mastné kyseliny, jako jsou omega-3 a omega-6, které podporují lesk a pružnost srsti a zároveň pomáhají udržovat zdravou kůži. Ty najdeme hojně zastoupené v rybách, lněném oleji nebo mořských řasách.

Jaké vitamíny a minerály potřebuje pes

Vitamíny hrají také významnou roli, zejména vitamín A, který je důležitý pro obnovu buněk, a vitamíny skupiny B, které podporují růst srsti a zdraví kůže.
Vitamín A je hojně zastoupený v červeném mase, vnitřnostech a červené či oranžové zelenině. S vitamíny B však může být trochu potíž. Pokud je chcete doplňovat pravidelně, přidávejte svému pejskovi do krmiva pivovarské kvasnice.

Vitamín E působí jako antioxidant a chrání srst před poškozením. Najdete jej v brokolici, špenátu nebo rybách, případně v kvalitních za studena lisovaných olejích jako je lněný nebo konopný olej.

Minerální látky, jako je zinek, jsou nezbytné pro metabolismus kůže a srsti a podporují jejich regeneraci.

Další faktory

Kromě toho je důležité, aby strava psa obsahovala dostatek vlákniny a byla vyvážená s ohledem na věk, velikost a úroveň aktivity pejska. Kvalitní suchá i vlhká krmiva obvykle obsahují všechny potřebné živiny ve správném poměru, ale v některých případech může být vhodné doplnit stravu o speciální výživové doplňky.

Je také důležité zajistit, aby pes měl stálý přístup k čisté vodě, protože hydratace je zásadní pro udržení zdravé srsti a kůže. Vysoce fyzicky vytížení psi nebo pejsci žijící trvale venku mohou být často dehydratovaní, což může vést k poškození nejen srsti, ale také vnitřních orgánů. Takovým pejskům je vhodné obohatit pitný režim o mražené dobroty jako jogurty a přesnídávky, nebo vyměnit část jejich krmné dávky za bezlepkovou kaši pro psy.

_84b3fa47-7be9-492f-a93b-df9ca2271738

Závěr

V péči o naše čtyřnohé přátele hraje důležitou roli správný výběr šamponu, metody koupání a kvalitní výživa. 

Přírodní šampon pro psy by měl být bez škodlivých chemikálií, jako jsou sulfáty, parabeny, deriváty ropy a umělé vůně, které mohou podráždit kůži a způsobit alergické reakce. 

Existuje mnoho druhů šamponů pro psy, od šamponů pro štěňata až po veterinární šampony pro psy s kožními problémy. Každý pes má jiné potřeby, a proto je důležité vybrat šampon, který nejlépe vyhovuje jeho individuálním požadavkům.

Koupání psa by mělo být prováděno s ohledem na jeho zdravotní stav a typ srsti, přičemž je důležité nepřekračovat doporučenou frekvenci koupání, aby nedošlo k narušení přirozeného olejového filmu na kůži. 

Výživa má zásadní vliv na kvalitu srsti psa, přičemž kvalitní bílkoviny, esenciální mastné kyseliny a vitamíny jsou klíčové pro udržení zdravé a lesklé srsti. Můžete je pejskovi poskytnout vyváženou a kvalitní stravou, nebo je přidávat jako doplňky k méně prémiovým granulím.

Harmonie mezi šetrnými šampony, správnou technikou koupání a vyváženou stravou je základem pro krásnou srst a celkové zdraví našich psích společníků. Je důležité pamatovat na to, že každý pes je jedinečný a má své vlastní specifické potřeby, od alergií na složky šamponů po lásku či odpor ke koupání.

Zpět do obchodu