VELKÁ AKCE na pamlsky - až 40% slevy! 🐕 na všechny produkty z kategorie Pamlsky! 🍗 Slevy jsou již započítány, není potřeba slevový kód. Jen do vyprodání!

Pes co nelíná (13 psích plemen, která nelínají)

Výběr psa: pes co nelíná (pes pro alergiky)

Rádi byste za člena rodiny přijali čtyřnohého chlupáče, ale bojíte se všudypřítomných chomáčů chlupů? Vaše starost je oprávněná – málokterý majitel pejska nenese žádné stopy po chlupech svého mazlíčka, ať už na oblečení nebo v domácnosti. Možná vás namísto nepořádku znepokojují spíše alergické symptomy, které se dostaví po kontaktu se zvířecí srstí. I pro vás je ideálním společníkem nelínající psí plemeno.

 

 

13 psích plemen, která nelínají

1. Pudl

Struktura srsti pudlíků neumožňuje starým chlupům vypadávat. Chlupy se zachycují mezi ostatními a tvoří známé „kudrlinky“. Pudlíci mají výhodu 4 různých velikostí – od trpasličího a toy pudla přes středního až k velkému. Péče o jejich srst je náročnější, vyžaduje pravidelné vyčesávání a stříhání.

dog-1330543_1920

 

2. Jorskšír

Velmi oblíbené, módní, plemeno yourkshirský teriér má srst složenou jen z pesíků, tedy dlouhých chlupů, které se u běžných plemen vyskytují jen na vrchu srsti. Absence podsady umožňuje tohoto malého psího společníka zařadit mezi pejsky vhodné pro alergiky právě proto, že k hlavnímu roznosu alergenů dochází při línání podsady, kterou postrádá. Jorkšírský teriér nelíná jako běžní pejsci, i když sem tam z něj nějaký ten chlup vypadne, nezpůsobuje alergické reakce. Pokud budete na jorskšírovi udržovat krátkou srst, péče o ni je prakticky bezúdržbová. Původní sestřih jorkšírů je však srst dlouhá, o tu se již musíte starat pravidelným koupáním, česáním a zábaly s olejíčky.

dog-200952_1920

 

3. Portugalský vodní pes

Mají srst podobnou pudlům, o kterou je třeba se starat pravidelným vyčesáváním. Zvýšenou pozornost je nutné věnovat také chloupkům v uších, ty musíte pravidelně vytrhávat. Jde o aktivního psího společníka, který se hodí do rodin s dětmi i na sport. Proslavil jej Barack Obama.

bo-1174535_1920

4. Italský vodní pes

Tento blízký příbuzný portugalského vodního sdílí i stejný typ srsti a zarůstání oušek. Oproti portugalskému má jiný střih. Při dostatku pohybu jde o klidného, přátelského ale ostražitého pejska.

 lagotto-romagnolo-4272671_1920

5. Bišonek

Vlnitá srst bišonka připomíná kudrnaté vlasy po natáčkách. Podobně jako jorkšíři, ani bišonci nemají podsadu, která způsobuje línání srsti. Při správné výchově jsou to nenároční společníci, vhodní i do rodin s dětmi nebo pro starší lidi. Pravidelné česání a střih je ale nutný.

animal-251542_1920

6. Čínský chocholatý pes

Další skupinou psů, kteří jsou vhodní i pro osoby s mírnou alergií na zvířata, jsou logicky pejsci bezsrstí. Nevýhodou těchto pejsků je ale obnažená kůže – v létě musíme dbát na pravidelné mazání opalovacím krémem, v zimě pejska zahřát kvalitním oblečkem.

Každý chovatel má své vlastní, méně či více osrstěné, jedince. Existuje i speciální varianta tohoto plemene, nazývaná labutěnka, která je celá chlupatá. Pro slabší alergiky by ani takto osrstěný pejsek neměl představovat větší problém.

dog-1448114_1920

 

7. Coton de tulear (bavlníček)

Tento malý společenský pejsek získal díky své povaze označení „psí antidepresivum“. Má bílou, jemnou, dlouhou srst, která nelíná a je bez podsady. Vyžaduje pouze pravidelné česání, střih nutný není. Cotonek se doporučuje jako klidný pejsek do bytu i pro seniory.

dog-2226330_1920

8. Americký bezsrstý teriér

Učenlivý malý pejsek, který (stejně jako čínský chocholatý) neoplývá množstvím srsti, ale má náročnější péči o pokožku. Je velmi živý a doporučuje se i pro sportovní kariéru, jako je agility.

 americký bezsrstý

9. Opičí pinč

Poslední skupinou plemen, která nelínají, jsou pejsci hrubosrstí. Jejich srst je nutné upravovat tzv. trimováním, což je vytrhávání odumřelých chlupů speciálním trimovacím hrablem (hřebenem). Ač to zní děsivě, tato procedura není o moc náročnější než běžné česání a zvládnete jí v pohodlí domova. Někteří pejsci jej vyloženě vyhledávají (svým způsobem je to drbe), některé je nutné na něj učit už od štěněte.

Opičí pinč je malý, veselý pejsek, který se rád mazlí. Je ideální pro rodiny s dětmi, jeho výchova je nenáročná (pokud mu nastavíte správná pravidla) a hodí se do bytu. Tento chytrý, malý společník je velmi učenlivý a potřebuje zaměstnávat zajímavými úkoly, jako je hraní hlavolamů či schovávacích her.

opičí pinč

10. Bedlingtonský teriér

Vlněná kudrnatá srst náleží i tomuto zástupci teriérů. Tenhle lovecký pejsek spíše připomíná ovci, na jeho pudy ale nesmíme zapomínat zejména při výchově. Vychází skvěle s dětmi, je milující a přítulný, venku ho ale přemáhají jeho lovecké tendence. Štěňátka se rodí s tmavou srstí, která postupně bledne až do bílé barvy. Pokud budete chtít zachovat originální ráz srsti tohoto plemen, je třeba jej trimovat a stříhat. V opačném případě pochytí ráz vlny opravdových ovcí.

 bedlington-terrier-164035_1280

11. Havanský psík

Vzhledově i typem srsti je pejsek podobný bišonkovi. Oproti němu je ale jeho srst delší a náročnější na údržbu. Je třeba jej pravidelně kartáčovat, srst mezi polštářky tlapek odstraňovat. Jde o milého, přátelského pejska, který nemá problém s dětmi a stačí mu několik krátkých procházek denně, aby by spokojený.

havanese-2780122_1920

12. Irský vodní španěl

Irský španěl je typický lovecký pes s kudrnatou srstí, podobnou jako má pudl. Potřebuje důslednou výchovu a velké množství pohybu, pak je z něj velmi milý pes. Miluje vodu a logické výzvy, velmi rád pracuje. Jeho srst nepotřebuje mnoho péče, po občasném vyčesání je potřeba pejska vykoupat, aby kudrnky získaly zpět svůj původní tvar.

 irský vodní španěl

13. Drsnosrstý foxteriér

Krátká drsná srst tohoto teriera téměř nelíná, je potřeba ji ale udržovat trimováním a pravidelným vyčesáváním. Foxteriér miluje práci a překypuje energií. Šťastný bude u sportovně založeného člověka, se kterým bude moci trávit mnoho času venku a dá mu nějakou práci, například agility či stopování.

dog-2868507_1920

 

Trpíte-li alergií: Pokud jste si vybrali svého favorita, je na čase zajít za ověřeným chovatelem do chovatelské stanice a s zkusit si na chvíli pobyt s pejskem v jednom pokoji nanečisto. Chovatelé těchto plemen jsou na takové návštěvy zvyklí a jistě vám, po předchozí dohodě, rádi vyhoví. Dozvíte se nejen, jak alergie ovlivní váš potencionální vztah s pejskem, zároveň otestujete povahu a vlastnosti vámi vybraného plemene v praxi. A když budete mít štěstí, narazíte i na kopici roztomilých malých štěňátek.

 

Pořízení pejska je závazek na celý život. Nepodceňujte výběr správného plemene, ověřené chovatelské stanice ani konkrétního jedince. Přecejen – vybíráte si parťáka na dalších minimálně 10 let společného soužití. Přejeme šťastný výběr a ještě šťastnější společné chvíle!

Zpět do obchodu