VELKÁ AKCE na pamlsky - až 40% slevy! 🐕 na všechny produkty z kategorie Pamlsky! 🍗 Slevy jsou již započítány, není potřeba slevový kód. Jen do vyprodání!

14 tipů, jak pečovat o zuby psa (dentální hygiena psů)

Péče o psí zoubky je důležitou součástí pravidelné hygieny. Pejsek je používá každý den a nehledě na to, jak kvalitním krmivem jej krmíme, zuby se nedokáží samy zbavit plaku. Zubní plak je hlavní příčinou vzniku zubního kamene a narušování celistvosti zubní skloviny. Napadené jsou pak nejen zuby, ale také dásně, které ztrácejí svou pružnost. Dojít může ke krvácivosti, uvolňování zubů z kořenů a infekcím v tlamě psa. To je nejen velmi bolestivé, ale také nebezpečné. Infekce může přejít do krve a v nejhorším případě způsobit otravu psa.

Proto je potřeba o zuby našeho čtyřnohého přítele pravidelně pečovat a zbavovat je zubního plaku i s ním přicházejících nepříjemností. Přinášíme vám 14 tipů, jak se starat o psí zuby efektivně, prakticky a bez nutnosti návštěv veterináře.

tooth-model-4904772_1920

1. Tvar krmiva

Přestože žvýkání granulí psa nezbaví veškerého plaku, určitý tvar a tvrdost může jeho odstraňování napomoci. Vybírejte velké granule, které musí váš pejsek před spolknutím opravdu rozkousat. Jaké to jsou, najdete zde.

 

2. Kosti

BARFaři jsou si dobře vědomi, že kousání kostí udržuje zuby jejich miláčků ve správné kondici. Dejte svému pejskovi k dispozici hovězí nebo vepřovou kost. Kromě čištění zubů si užije také spoustu zábavy.

 

3. Dentální pamlsky

Když už si váš pejsek vyslouží pamlsek, proč by nemohl zároveň vyčistit jeho zoubky? Dentální pamlsky jsou účinné a pejsci je zbožňují. Nejlépe fungují takové, které jsou označované jako „funkční pamlsky pro psy“.

Pravidelné podávání napomáhá předcházet tvorbě zubního kamene a plaku

Jiné dentální pamlsky odstraňují plak svým tvarem

 

4. Himalájská tyčinka

Tenhle zázračný kus sýru si váš pejsek zamiluje. Dlouho vydrží, voní i chutná jako sýr, ale je extrémně tvrdý. Obsahuje spoustu vápníku, zato minimum laktózy. Přirozeně bezlepkový, nabitý bílkovinami.

him1him2

 

5. Surová hovězí nebo buvolí kůže

Nejčastěji se z ní vyrábí různé uzlíky a „botičky“. Ne pro každého pejska je ale takový tvar bezpečný. Po rozžvýkání vznikne nevábná slizká koule, kterou se může váš pejsek i zadusit! Navíc tyto „psí hračky“ obsahují často mnoho chemikálií, umělých barviv a aromat. Raději se porozhlédněte po přírodní variantě ve tvaru chipsů, lisované kosti z průdušnice, celých kuřecích křídel nebo jiné sušené pochoutce z masa.

 

 

 

6. Žvýkací rolky a tyčinky

Vybírejte vždy podle složení. Mnoho tzv. „dentálních tyčinek pro psy“ je vyrobeno zejména z obilovin a rostlinných derivátů, které nejsou pro zdraví vašeho pejska to pravé vořechové. I mezi bezmasými tyčinkami můžete najít zdravé alternativy, například z rýže. Jinak ale vybírejte tyčinky masové.

tyč1

100% masové tyčinky u pejsků zaručeně vedou

 

tyč2

Přírodní kosti nabité kolagenem a minerály, v různých příchutích

tyč3

Když bez masa, tak kvalitně a přirozeně

 

7. Plnící hračky

Dlouhotrvající zábava s požitkem ze žvýkání a pamlskem v jednom. Plnící hračky jsou skvělým způsobem, jak zaměstnat hlavu i čumáček pejskům, kteří se doma nudí. Hračky jsou vyrobené z odolné gumy tak, aby vydržely mnoho hodin žvýkání a dobývání chutné náplně. Některé z nich je možné i zamrazit a prodloužit tak hraní o další hodiny. Žvýkáním si pejsek přirozeně čistí ústní dutinu.

kongkong2

Nejoblíbenější plnící hračkou je KONG

 

8. Dentální hračky

Speciálně tvarované gumové hračky mají výčnělky a drážky, které při žvýkání ze zubů plak stírají. Některé z nich mají vůni eukalyptu nebo mentolu. Existují různé tvary a možnosti, je potřeba vyzkoušet, co bude bavit právě vašeho pejska.

 

9. Žvýkací kořen nebo dřevo

Přírodní hračka, která si zakládá na přirozené oblibě dřeva u psů. Oproti běžnému kusu dřeva se ale vyrábí ze středomořského vřesovce, který je ke žvýkání bezpečný a odolný. Při kousání se z něj odlupují hoblinky, které čištění zubů napomáhají. Kořen se dá pořídit v různých tvarech.

Stejným způsobem funguje také kávové dřevo, olivové dřevo a další.

koř1_chewies_kaffeeholzkaustab_hs_01_labrador_9

 

10. Žvýkací buvolí roh

Přírodní žvýkadlo s vysokým podílem bílkovin a minerálů se vyrábí z rohů vodního buvola. Samotná textura rohu přirozeně odporuje čištění tlamy a seškrabávání zubního plaku ze zubů. Navíc je velmi odolné, netřepí se a žvýkáním měkne.

rohroh2

 

11. Jelení parůžek

Naprosto unikátní žvýkací hračkou je jelení nebo dančí parůžek. Ač vypadá tato hračka naprosto jednoduše, její žvýkání má na zdraví psa mnoho pozitivních účinků. Kousáním parůžku se totiž do těla uvolňují důležité minerální látky, které podporují zdraví svalů, kloubů a kostí. Navíc parůžek pejskům voní, mají o něj přirozený zájem, a vydrží měníce žvýkání.

 

12. Hnědá mořská řasa kelpa

Ne každý páníček zná tento zázračný objev v podobě mořské řasy pro psy. Řasa se získává přímo z moře, je sušena a drcena na praktický prášek, který lze zamíchat do jakéhokoliv krmiva. Už po týdnu používání uvidíte změny – pejskovi přestává být cítit z tlamy, zubní lak měkne a po cca 3 týdnech jej lze snadno odstranit vatovým tamponkem. Díky užívání kelpy se totiž mění enzymatické složení slin. Samy psí sliny se tak 24 hodin denně starají o čistotu ústní dutiny. Kelpa se prodává i ve velkých baleních, není nijak drahá a hlavně opravdu pomáhá!

kelpa1

 

13. Zubní kartáček a pasta

Asi nejméně příjemný způsob, jak zařídit, aby byly pejskovo zoubky jako ze škatulky. Někteří psi jej ale tolerují. Potřebujete sadu kartáčku (obyčejný dětský s nejjemnějšími štětinami nebo přímo psí kartáček na prst) a psí pastu. Nikdy nepoužívejte pastu lidskou! Čištění lze zpříjemnit koupí pasty s příchutí, například játrovou.

14. Olejíček na čištění zubů pro psa

Revolučním způsobem, jak se rychle a efektivně zbavit nejen zubního plaku, ale i samotného kamene, je přírodní olejíček pro péči o zdraví zoubků a dásní od známé české značky Dokonalá Láska. Obsahuje pouze přírodní složky a nanáší se tamponkem na postižená místa v tlamičce psa. Má uklidňující a utišující účinky, hojí a zklidňují podrážděná místa. Zároveň narušuje celistvost plaku a po pár týdnech používání lze plak jednoduše odstranit setřením. Oproti čištění kartáčkem je nanášení olejíčku pejsky mnohem lépe snášeno. Cena se pohybuje kolem 4 Kč za 1 čištění, což je o poznání levnější než návštěva veterináře.

 dl2dl1

 

Osobně využíváme skvělých účinků kelpy a každé ráno ji přidáváme našim pejskům do stravy. Náš kříženec labradora moc rád žvýká, proto mu čas od času pořídíme odolné žvýkací buvolí rohy a plníme zmrazitelné hračky dobrotami. 

 

Přejeme hodně štěstí s hledáním toho pravého prostředku, jak udržovat zuby pejska zdravé a čisté!

 

Zpět do obchodu