VELKÁ AKCE na pamlsky - až 40% slevy! 🐕 na všechny produkty z kategorie Pamlsky! 🍗 Slevy jsou již započítány, není potřeba slevový kód. Jen do vyprodání!

Jak správně pečovat o zdraví psa?

Každý majitel psa potvrdí, že život se psem je velké dobrodružství, a je to hlavně velká zodpovědnost. Nestačí jen kotec pro psa a hotovo. Pejsek potřebuje kromě správné péče, zdravého krmení a procházek i přiměřenou péči o jeho hygienu a zdraví.

 

Patří sem nejen stříhání drápů a pravidelně česání srsti, ale i čištění uší, očí, či odčervování. Každá péče vyžaduje různé pomůcky na jejich realizaci. Například pro péči o srst je vhodné mít u určitých plemen zajištěn i strojek na stříhání psů, Ušetříme tak náklady za psí salony.

Mezi nezbytné zákroky patří také pravidelné prohlídky. Ne každý pejsek nám sám ukáže, že ho něco bolí nebo trápí. Jak správně pečovat o psa aby byl fit?

dog-5175643_1920

Strava

Zdraví začíná v misce. Dejte si záležet na výběru správného krmení pro vašeho pejska. Dodává mu energii, a to jak na fyzické rovině, tak pro přemýšlení. Každý pejsek má jiné potřeby, které vyplývají z jeho stavby těla, plemenné příslušnosti i denní aktivity a zdravotního stavu.
Granule, konzervy (mokré krmivo), vařená strava nebo BARF? Co bude vyhovovat nejvíce právě vašemu pejskovi i vaší finanční situaci? Na toto téma jsme vytvořili celý článek, který najdete ZDE.

 

Pravidelná péče

Je potřeba dbát o zdraví psích očí, uší a drápků.

Očička je dobré pejskovi pravidelně kontrolovat, jestli z nich nemá nějaký výtok, případně u starších pejsků zda nezačíná oko „šedivět“. To by znamenalo nástup šedého zákalu, který je (ve většině případů) řešitelný a veterinář jej zvládne z oka odstranit.
Některá plemena mají větší tendenci k slzavým výtokům kvůli zúženým očním kanálkům. Patří mezi ně např. pekingský palácový psík (pekinéz), maltézáček, bišonek, pudl, mops nebo francouzský buldoček. Těmto pejskům je potřeba okolí očí pravidelně otírat s použitím přípravku na péči o oči.

péče o psí oči

Nejvíce opomíjeným místem, které si žádá naši pozornost, jsou uši psa. Ouška musí být čistá a u mnoha plemen je také nutné vytrhávat chloupky, které zarůstají dovnitř ušního boltce. Zvláště na zarůstající uši trpí kudrnatá plemena, jako vodní psi, pudlové a jejich kříženci.

Zvýšenou pozornost si žádají ouška visící dolů. Pokud se do nich dostane voda nebo jiná cizorodá látka, může napáchat velkou paseku. V přiklopených ouškách se velmi daří kvasinkovým a jiným infekcím. Také jsou místem, kde se zdržuje svrab.

Každé psí uši je tedy potřeba pravidelně kontrolovat alespoň 1x měsíčně, vytrhat chlupy ze zvukovodu a vyčistit ucho přípravkem k tomu určeným. Nikdy do psího ucha nelijte žádné jiné přípravky ani vodu, způsobili byste pejskovi infekci!

Mnoho plemen je dostatečně těžkých na to, aby si drápky oškrabávala sama. Mezi lehká plemena, u kterých je zastřihávání nebo zapilovaní drápků nezbytné, patří například chrti, jako je italský chrtík, greyhound, saluki, afghánský chrt, barzoj nebo whippet. Pokud váš pejsek mezi lehká plemena nepatří, ale přesto má drápky přerostlé, nemá dostatek fyzické aktivity – drápky zastřihněte a více s ním choďte na procházky.

Samotné zastřižení drápků je pro většinu pejsků dost nepříjemné, doporučujeme jej navyknout s použitím pozitivního přístupu a na pejska nespěchat. Budete k němu potřebovat kleštičky na drápky nebo brusku na drápky. Jestli si na to netroufáte, můžete zastřihávání přenechat na veterináři nebo psím salonu. Tato procedura běžně stojí 40-80 Kč.

paw-4574601_1920

Péče o srst

Neméně důležitá je také péče o srst. Výstavní plemena ji mají jasně danou, pravidelné koupání a česání je samozřejmostí.

Většina psů má podsadu, která líná minimálně 2x ročně. Uvolněné chlupy je potřeba ze srsti vyčesat kartáčem, v opačném případě mohou způsobit tvorbu nepříjemných a bolestivých dredů. Na srsti psa se tvoří menší i větší oblasti zacuchaných chlupů, které po čase začnou vypadat jako rohože. Ty jsou nejen nepohodlné, největším problémem je, že nedovolují pokožce dýchat, což způsobuje tvorbu infekcí, loupání kůže a různých dermatologických onemocnění. Jediným způsobem, jak se zacuchaných chlupů zbavit, je oholit psa až na kůži. Nemít žádnou srst je pro psy s dvojitým kožichem (podsada a krycí chlupy) velmi nepřirozené, v létě se může jejich kůže spálit a navíc přichází o svůj hlavní zdroj termoregulace. Pes se tak může přehřívat nebo naopak se klepat zimou, protože nemá svůj kožíšek, který by ho ochránil. Tomuto všemu můžete předejít pravidelným vyčesáváním zejména v období línání.

Druhou skupinou psů jsou psi kudrnatí. Nemají typickou srst, u které lze rozlišit podsadu a krycí chlupy, ale kudrlinky. Když línají, uvolněné chlupy se místo vypadnutí zachytí v některé z kudrlin. I u těchto plemen je tedy potřeba o srst pečovat, pravidelně pejsky vyčesávat a zbavit tak jejich srst nepotřebných chlupů. I kudrnatým pejskům se totiž mohou vytvořit stejně nepříjemné dredy v srsti, které je nutné odstranit oholením.

person brushing a dog diverse

 

Péče o psychiku

Každý pejsek si zaslouží žít svůj život šťastně a spokojeně. K tomu potřebuje nejen zdraví fyzické, ale také psychické. Nezapomeňte pravidelně zaměstnávat mozeček vašeho chlupatého příslušníka rodiny. Využít k tomu můžete kurzy poslušnosti, agility či jiný sport, nebo domácí hraní psích hlavolamů. Snažte se se svým pejskem trávit čas efektivně, berte jej s sebou na výlety a dostaňte z vašeho společného vztahu maximum dobrého. Pokud má váš pejsek nějaké trápení, úzkosti, strach z určitých situací – pokuste se na tom zapracovat a pejska přes jeho neduhy přenést. 

 

Návštěvy veterináře

Nikdo nechodí k doktorovi rád, pravidelné prohlídky ale předchází mnohem větším problémům. Na pravidelnou preventivní prohlídku byste svého čtyřnohého přítele měli brát alespoň 1x za rok. Nezapomeňte hlídat data všech očkování v očkovacím průkazu a pokud bude mít váš pejsek nějaké zdravotní potíže, alespoň svému veterináři zavolejte a poproste jej o radu. Vždy je lepší být zodpovědní a zdravotním komplikacím předcházet, než je pak řešit, když už je nemoc v plném proudu.

Věděli jste, že každá 4. fenka v České republice prodělá rakovinu mléčné žlázy? Tato nemoc je řešitelná operativně, ale lze jí předcházet kastrací po 1. hárání (snížení rizika o 90%) nebo kdykoliv v průběhu života (snížení rizika až o 80%).

pes u veterináře
Základní péči o svého miláčka máte už jistě v malíčku. Přejeme jen ty nejhezčí chvilky s vaším šťastným, zdravým psím přítelem!

Tip na závěr

 Kvalitní produkty pro péči o zdraví Vašeho psa, které máme odzkoušené a sami používáme najdete zde: https://www.gentledogs.cz/prirodni-lekarna-pro-psy/

Zpět do obchodu