VELKÁ AKCE na pamlsky - až 40% slevy! 🐕 na všechny produkty z kategorie Pamlsky! 🍗 Slevy jsou již započítány, není potřeba slevový kód. Jen do vyprodání!

Toxické, nebezpečné a nestravitelné potraviny pro psy

I pejsci rádi vyzkouší nové chutě a vůně. Při výběru pochutin ale musíme být opatrní. Čemu je potřeba se vyhnout?

Do některých potravin byste ani neřekli, že můžou být pro pejska nevhodné až nebezpečné. Vybírejte vždy pečlivě, co vašemu chlupatému členovi rodiny dáte k dispozici na ochutnání.

 

welsh-corgi-pembroke-4237625_1920

Jedovaté potraviny

Tyto potraviny byste měli držet od pejska v takové vzdálenosti, aby neměl šanci se k nim dostat. Jejich pozření může způsobit vážné zdravotní komplikace až smrt! Pokud přece jen pejsek některou z látek zkonzumoval, neprodleně kontaktujte veterinárního lékaře.

 

1. Čokoláda

Patří mezi ty nejvíce jedovaté potraviny pro psa. Čím kvalitnější (vyšší obsah kakaa), tím horší. Jedovatou látkou je theobromin. Příznaky otravy jsou žaludeční nevolnost, malátnost a záchvaty. Ale pozor, nemusí se dostavit hned – účinnost jedu je až 24 hodin! Jed působí hlavně na srdce, které může pejskovi i vypovědět službu. Další nevhodnou obsaženou látkou je kofein. Pejska, který váží 10kg zabije už pouhých 90g čokolády na vaření!

chocolate-183543_1920

 

2. Kofein

Nedávejte svému pejskovi zelený/černý čaj, už vůbec ne kávu nebo energetické nápoje. Kofein se nachází i v některých lécích na bolest pro lidi. Při vstupu kofeinu do těla se blokují adesinové receptory a zvyšuje množství vápníku v srdečním svalu – kombinace těchto faktorů zapříčiní poruchy srdečního rytmu a křeče. Konzumace může způsobit šok pro celý organismus – zvracení, průjem, neklid a při vyšší koncentraci i smrt následkem selhání oběhové soustavy. Nebezpečná je už dávka 100mg na 1 kg hmotnosti pejska, symptomy se dostavují 1-2 hodiny po pozření.

 

3. Alkohol

Člověk by řekl, že je tento bod naprosto jasný – stejně jako dětem, ani zvířatům alkohol do pacek nepatří. Přesto se na sociálních sítích nemálo objevují „vtipná videa“, jak pejsek pije pivo… Alkohol je pro psy vysoce toxický! Pozření způsobuje průjem, zvracení, problémy s koordinací a dýcháním, až selhání ledvin a srdce následované smrtí. Čím menší pejsek, tím větší následky. Kromě alkoholu je v pivu také chmel, který je jedovatý. Jeho konzumace se projevuje dušností, zvýšení tepu, teplotou a záchvaty.

 

4. Xylitol – březový cukr

Umělá sladidla jsou dnes prakticky všude. Konkrétně xylitol je ale pro psa vysoce jedovatá látka. Najdete jej ve žvýkačkách, bonbonech, arašídovém másle bez cukru, zubní pastě, ústní vodě a dalších produktech označených jako „bez cukru“ nebo „bez kalorií“. Vyrábí se zpracováním tvrdého dřeva a k otravě může dojít už při pozření velmi malého množství. Otrava nastupuje už během několika minut a zahrnuje příznaky slabosti, špatné koordinace, někdy i křeče. Jed totiž stimuluje slinivku, která do krve vyloučí velké množství hormonu inzulinu, což vyvolá prudký pokles krevního cukru. Pes může i upadnout do bezvědomí.

 

5. Hrozny, rozinky a rybíz

Tohle nenápadné, sladké, bobulové ovoce v sobě skrývá velkého strašáka. I v malých dávkách je jed smrtelný. Původce jedovatosti není ještě zcela zřejmý, nejspíš se ale jedná o velmi silnou alergickou reakci. Při opakované konzumaci v malém množství se poškozují ledviny, což nemusí být na první pohled zřetelné, ale ke staří se stav ledvin podepíše na celkovém zdraví pejska. První známky otravy nastupují do několika hodin, je to průjem, zvracení, křeče a bolesti břicha. Pejsek má také tendenci nadměrně pít a močit. Otrava se rozvíjí 12-24 hodin po pozření a pokud není léčena, pes pomalu umírá ve velkých bolestech za 3-4 dny. Smrt způsobí už 8 kousků rozinek! Nezáleží na to, zda je víno bez pecek nebo s nimi – obě varianty jsou stejně nebezpečné.

Málokdo ví, že stejně nebezpečný, jako hrozny a rozinky, je i obyčejný zahradní rybíz. Týká se to červeného i černého - tyto malé bobule obsahují jedovaté látky a otrava má stejné příznaky, jako ta od hroznů.

grapes-4495944_1920

 

6. Avokádo

Tento druh ovoce je dobře přijímán pouze lidmi, pro ostatní zvířata je vysoce jedovatý. Obsahuje látku zvanou persin, ta způsobuje záněty slinivky břišní, otoky plic a poškození srdce. Pozření v menším množství se projevuje zvracením, průjmem, obtížným dýcháním a zvětšením hrudníku (hromadění tekutin v dutině břišní). Nebezpečné jsou zejména listy, slupka a pecka. Přesné množství, které stačí k otravě, není známo. Dužinu můžete podávat pejskovi bez obav.

 

7. Makadamové ořechy a mandle

Obecně myšlenka ořechů ve stravě psa není ideální – mají vysoký obsah tuku a často jsou (skrytě) napadeny plísněmi, na které mají psi silné alergické reakce.

Obzvlášť nebezpečné jsou ale ořechy makadamové, ty obsahují jedovaté látky. Toxin napadá travicí systém, nervovou soustavu a svaly psa. Příznaky jsou slabost, třes, zvracení, průjem, nevolnost, teplota až neschopnost chůze (ochrnutí).

Dále se vyhněte mandlím, obsahují složku kyanidu a mohou způsobit otravu.

 

8. Lidské léky

Občas chceme svému zvířecímu kamarádovi ulehčit od bolesti a horčky. Pozor ale, abyste nevědomky jeho zdravotní stav ještě nezhoršili. Nejznámější látkou v lécích pro lidi na bolest je paracetamol. Najdete ho v lécích jako jsou Paralen, Panadol, Nurofen a další. Druhou látkou je ibuprofen, v lécích jako Brufen, Ibalgin, APO-Ibuprofen. Obě látky jsou pro psy vysoce toxické! Nikdy svému psovi nedávejte lidské léky s obsahem paracetamolu ani ibuprofenu. Látky způsobují nadprodukci žaludečních šťáv, což vede k poškození žaludku a tvorbě vředů. Ještě horším dopadem je vliv na ledviny, které jsou účinkem toxinů silně poškozovány. Mezi příznaky patří zvracení (může být i s krví), křeče v břiše, močení s krví, apatie. Smrtelná je pro 10kg psa už polovina 500mg tablety!

close-up-1853400_1920

 

9. Nezralá rajčata

Nedozrálá rajčata obsahují tomatin, který je pro psa nebezpečnou látkou. Ve větším množství způsobuje nadměrné slinění, zvracení, průjem, dýchací potíže a křeče. Při dozrávání se množství nebezpečné látky snižuje, přezrálá rajčata nebezpečná nejsou.

 

10. Jádra z ovoce

Jedýrka z peckového ovoce obsahují nebezpečný kyanid. Ten se ukrývá uvnitř semena a do těla zvířete se dostane rozkousáním nebo jiným narušením celistvosti. Kyanid se v těle hromadí, proto může otrava nastat až po několikátém pozření pecek. Otrava se projevuje zrychleným dýcháním, únavou, poruchy srdečního rytmu a dechu. Při závažné otravě dochází také ke křečím a úmrtí následkem selhání orgánů. Nejvíce kyanidu je v peckách broskví, třešní, hrušek, jablek a meruněk.

 

Nebezpečné potraviny

1. Vařené kosti

Vařené kosti jsou pro psy nebezpečné zejména z hlediska lámavosti. Nejhorší jsou kosti drbeží, konkrétně dlouhé kosti kuřat (př. Stehenní). Rozštěpená kost má mnoho ostrých úlomků, které mohou při cestě trávicím traktem způsobit poškození žaludku nebo střev. To může zapříčinit bakteriální infekci, která je velmi špatně léčitelná a bolestivá. Navíc se pejskovi velmi špatně tráví a nezíská z ní nic dobrého. Pozor si dejte také na kosti uzené a pečené, jsou stejně nebezpečné. Naopak podávání kostí syrových se bát nemusíte. Nejvíce si pejsek pochutná na kuřecích krcích a skeletech.

food-3646780_1920

 

2. Syrové vepřové maso

V masu prasat, ať už divokých nebo domácích, se může nacházet virus, který je pro psy nebezpečný. Má ho až 1/3 volně žijících prasat v České republice. Choroba, kterou způsobuje, se velmi nápadně podobá vzteklině a je smrtelná. Úhyn přichází do 2 dnů, léčba neexistuje. Pozor i na zvěřinové kosti, ve kterých se může virus vyskytovat také.

 

3. Šunka, slanina, uzeniny

Nadměrné množství tuku a soli poškozuje slinivku břišní. Uzeniny prokazatelně obsahují karcinogenní látky a přispívají tak vzniku rakoviny (nejen u psů, ale i u lidí). Kořeněné a solené potraviny navíc způsobují další potíže, jako je onemocnění jater a ledvin, trávicí obtíže, zhoršení kvality srsti a pokožky i záněty análních váčků. Nic takového, jako šunka, slanina, klobásy a párky do misky vašeho pejska nepatří.

liver-sausage-4670568_1920

 

Nevhodné potraviny

1. Přezrálé ovoce

Zralé ovoce je pro pejsky vítanou pochoutku, při jeho přezrání ale obsahuje už příliš mnoho jednoduchých cukrů. Ty škodí trávicímu traktu kvašením a tím dochází u psa k nadýmání, průjmům, dehydrataci a narušení střevní mikroflóry. Nahnilé ovoce zase obsahuje plísňový jed, který ovlivňuje funkci enzymů v těle a narušuje imunitu zvířete.

 

2. Játra

Hovězí nebo drůbeží játra jsou ve stravě psa žádoucí pouze v malém množství. Syrová i vařená totiž obsahují velké množství vitaminu A , u kterého může dojít k předávkování. To se projevuje deformací kostí, úbytkem hmotnosti a nechutenstvím. Játra by neměla být psovi podávána častěji než 1x týdně.

 

3. Cibuloviny a česnek

Ať už syrové nebo vařené, cibule a česnek (také pažitka a pórek) obsahují nebezpečné látky. Ty jsou schopny poškozovat červené krvinky přenášející v krvi psa kyslík, a tím škodit celému organismu. V malém množství ale přímo česnek pejskovi neuškodí a obsahuje i látky prospěšné. Proto jej někdy najdeme i v psích pamlscích.

U cibulovin ale pozor na zvýšenou konzumaci – otrava se projevuje nechutenstvím, zrychleným dýcháním, zvýšeným tepem, bolestí břicha a průjmem. Při akutním stavu může dojít až k úmrtí. Nebezpečná je dávka 5g na 1 kg váhy psa. Pro 10kg psa by tak mohla být fatální už hmotnost 50g cibule.

bulb-1238332_1920

 

5. Mléčné výrobky

Nevhodný je obsah laktózy, kterou nejsou schopna zvířata správně strávit. Nesnášenlivost se projevuje nevolností, průjmem, nadýmáním nebo zvracením. Dalším komponentem je vysoký obsah tuku, který způsobuje plynatost až poškození slinivky. Bezpečné jsou výrobky jako obyčejný bílý jogurt a nízkotučný tvaroh.

 

6. Houby

Konzumace hub není pro psy vhodná. I jedlé houby můžou vyvolat bolesti břicha, nadměrné slinění, zvracení, průjem, křeče až poškození jater a ledvin, vedoucí k bezvědomí a smrti zvířete.

 

7. Bílky z vajíček

Vaječný bílek obsahuje látku zvanou avidin, která v těle psa ničí vitamíny skupiny B včetně biotinu. Biotin je nezbytný pro správnou funkci psího organismu, stav kůže a srsti. Potíže se projevují až při konzumaci většího množství syrového bílku, i tak je ale pro psy v syrovém stavu bílek velmi špatně stravitelný a je vhodné ho před podáváním povařit. Žloutky je možné podávat syrové a vařené, pozor ale na salmonelu, kterou může právě tato část vejce obsahovat.

 

8. Mentol a eukalyptus

Tyto látky jsou po požití v těle psa škodlivé. Časté jsou mírnější případy otravy esenciálními oleji či silicemi, mezi ně patří eukalyptový olej, mátová silice a mentol, limonen a linalol, citronelová silice, skořicová silice a další. Příznaky jsou zvracení, průjem a ospalost. Vážná je otrava v případě, že zvíře dostává také křeče, pak hrozí poškození jater až smrt.

matovy-olej

 

9. Luštěniny

Jsou pro psy těžce stravitelné, proto je vždy podáváme pouze tepelně upravené a v malém množství. Ve větším množství způsobují nadýmání. V některých krmivech můžeme najít přidanou sóju a cizrnu, a to zejména pro svůj vysoký obsah bílkovin.

 

10. Nezralé ovoce

Kyseliny, které se ještě nestihly přeměnit na cukry, se v nezralém ovoci vyskytují velmi hojně. Zvířata je špatně snášejí a mohou vyvolat podráždění žaludku.

Nepodávejte svému pejskovi ovoce, jako jsou citrusové plody (pomeranč, mandarinka, citron, limetka, grep, pomelo a další) ani kiwi a podobně ve větším množství.

 

11. Brokolice

Nenápadná zelenina nabitá vitamíny je pro psy vhodná jen v malém množství, které nepřekročí dávku 5% z denní dávky krmiva. Brukvovité rostliny totiž obsahují tzv. glukosinoláty, tedy látky, které ovlivňují štítnou žlázu a trávení. Nadměrné podávání vede ke zvracení, průjmům a poruchám funkce štítné žlázy. Navíc je potřeba si uvědomit, že na sebe váže dusičnany. Pokud jich zvíře přijme příliš mnoho, jeho červené krvinky přestanou správně roznášet kyslík po těle. Zvíře je malátné, trpí nevolností a dýchacími potížemi.

broccoli-498600_1920

 

12. Smažená a mastná jídla

Potraviny s vysokým obsahem tuku způsobují u psů nevolnost, u některých i onemocnění slinivky. Pravidelná konzumace vede k obezitě a následným přidruženým problémům, jako je cukrovka, špatná hybnost, poškození kloubů a další.

 

13. Piškoty

Mnoho majitelů pejsků s oblibou odměňuje své miláčky piškoty. Ty pro pejska ale nejsou nijak prospěšné, obsahují spoustu cukru a bílé mouky. Porozhlédněte se raději po bezpečnější a zdravější alternativě, jakou jsou například sušená masíčka.

 

 

Více informací: https://cit.vfu.cz/vettox/list.php?art=45&cat=57&value=Z%20va%B9ich%20dotaz%F9%20(Z%20va%B9ich%20dotaz%F9) 

 

 

Zpět do obchodu