Pes a meloun, borůvky nebo pomeranč? Čím zpestřit psí jídelníček

Zdá se vám, že vašemu pejskovi chybí v misce nějaká ta změna? Jaké jsou bezpečné potraviny, které můžete dát pejskovi ochutnat, a čemu se raději vyhnout?

Psi bezpochyby velmi dobře prospívají na konzistentní stravě, která se moc nemění. Někdy ale určitě neuškodí dát jim ochutnat něco nového, zvláštního a zdravého. BARFaři dobře znají jaké to je, když svému čtyřnohému příteli naservírují novou, ještě neprozkoumanou kombinaci chutí. Nemusíte ale zrovna krmit masem, abyste svému chlupáči dopřáli nevšední zážitek.

paprika-3212137_1920

 

Co do misky nepatří

Nejprve si ale řekneme, čemu je potřeba se vyhnout obloukem. Seznam potravin, které jsou jedovaté nebo jinak nebezpečné či nevhodné, najdete zde.

 

Ovoce

Při výběru ovoce hlídejte zejména čerstvost a kvalitu. Nikdy nedávejte psovi ovoce plesnivé nebo napadené hnilobou, alergické reakce na plísně jsou poměrně časté a dost silné.

Nevhodné je také ovoce nezralé – kyseliny dráždí žaludek i přezrálé (příliš mnoho cukru v žaludku kvasí). Pozor také na vysoký obsah vitaminu C – takové ovoce je vhodné pro lidi, ale ne pro psy. Ti si, na rozdíl od nás, potřební vitamin vyrábí sami a jeho přebytek v organismu má špatný vliv na ledviny. U jadérkového ovoce nezapomeňte jádra odstranit, obsahují jedovatý kyanid.

 

Jablka a hrušky

Po vypeckování je toto ovoce zcela bezpečné, pejsci jej konzumují s oblibou a je k dispozici prakticky po celý rok. Obsahují vitamíny a vlákninu, napomáhají trávení.

 

Banány

Ovoce nabité draslíkem a pozitivitou. Je potřeba banánem nepřekrmovat, ve větším množství může způsobit zácpu. Vybírejte banán, který na sobě má menší množství hnědých skvrn. Zelené banány obsahují hodně škrobu, který se hůře tráví. Nikdy psovi nedávejte banánovou slupku.

fruit-1213041_1920

 

Borůvky, maliny, jahody

Červené a lesní bobulové ovoce je to nejpřirozenější, co můžete chlupáči nabídnout. Vyhýbejte se jen nezralým ostružinám, ty by mohly podráždit žaludek. Lesní ovoce v sobě má spoustu antioxidantů, vitamínů a minerálů. Podpoříte tak psí imunitu tou nejpřirozenější formou. Maliny mají navíc silné protizánětlivé účinky a borůvky jsou přímo superpotravina!

 

Citrusy

Citrusové ovoce není přímo nebezpečné, jeho konzumace ale pro psa není zrovna přirozená a některé pejsky může dráždit. Navíc obsahují hodně vitamínu C, na který je potřeba dát si ve stravě pozor. Jeden nebo dva plátky pomeranče ale vašemu pejskovi neublíží.

 

Broskve a nektarinky

Nikdy pejskovi nedávejte k dispozici celý plod i s peckou, jádro obsahuje vysokou koncentraci kyanidu. Vypeckované je ale velmi chutné a žádané, obsažený vitamin A pomáhá bojovat proti infekcím.

nectarine-1074997_1920

 

Meloun

Vypeckovaný je ideální pochoutkou do horkých letních dnů. Nenechte ale psa žvýkat zelenou kůru.

 

Třešně

Bezpečný letní pamlsek, tedy bez pecek. Kromě kyanidu pecky způsobují také zácpu a další trávicí obtíže. Dužina třešně je ale zcela v pořádku a vašemu pejskovi bude chutnat.

cherries-3477927_1920

 

Švestky

Ať už čerstvé nebo sušené, švestky mají na psy zaručený projímavý účinek. Do stravy se tedy příliš nehodí.

 

Konzervované ovoce

Ovoce nakládané do cukrového roztoku pro psy vhodné není. Ať jde o hrušky, meruňky, jahody, ananas nebo jiné ovoce, podávejte je vždy jen čerstvé, mražené nebo sušené.

 

Zelenina

Rajčata

Nezralá rajčata, stejně jako ostatní části této zeleniny, jsou silně jedovatá. Přezrálé plody ale svému pejskovi klidně nabídnout můžete. Otázkou je, zda mu budou chutnat.

tomato-3520004_1920

 

Zelené fazolky

Vítaným zpestřením jídelníčku jsou zelené fazolky i s lusky. Před podávání byste je ale měli 6-10 minut povařit v neosolené vodě a nechat vychladnout.

 

Brokolice

Je pro psy vhodná, ale jen v přiměřeném množství. Podávat ji můžete syrovou i vařenou, neměli byste ji však dávat pejskovi pravidelně kvůli obsahu dusičnanů.

 

Okurka

Klasická okurka může do psí misky tak, jak je. A nemusíte s ní šetřit – pejsci ji mají rádi, je nízkokalorická a má spoustu minerálů. Připravte ji pejskovi na kolečka nebo kostičky. Když si ji opravdu zamiluje, můžete ji používat při výcviku místo pamlsku.

 

Mrkev

U nás doma nejoblíbenější laskomina, která je pořád po ruce. Mrkev stačí nakrájet na malé kostičky nebo nastrouhat, můžete ji zamíchat do krmiva nebo podávat zvlášť. Pejsek jí sní i vařenou, syrová v naší smečce ale rozhodně vede. Nehodí se ale pro bílá plemena a světlé oči, může způsobit tmavější zabarvení.

carrots-673184_1920

 

Špenát, salát, zelí

Spousta vlákniny, která pomáhá trávení. Špenát navíc obsahuje prospěšné látky pro srdce, je vhodný syrový i vařený v páře. Salát stačí pejskovi nakrájet, zelí je potřeba nakrouhat a povařit nebo dávat již připravené, kvašené, propláchnuté a v menším množství. Stravitelnost této zeleniny je 40-70%, nestravitelné části jsou právě vláknina, která trávení napomáhá.

 

Sladké brambory (batáty)

Jedinečná potravina, kterou pejsci zbožňují a proto se také přidává do různých průmyslových krmiv.

Batáty obsahují velké množství vlákniny a vitaminů, jde o cenný zdroj kvalitních sacharidů. Překvapivě jsou vhodné i pro psy s cukrovkou, protože stabilizují hladinu krevního cukru.

 

Brambory

Přes obecné přesvědčení, že psi nejsou schopni dobře štěpit bramborový škrob, jsou brambory dobrým doplňkem jídelníčku. Je tomu totiž právě naopak – vařené brambory je pes schopen strávit až z 94%. Jejich oddíl v krmné dávce může být až 50%, bez negativních dopadů na psí zdraví. Nejsou však vhodné pro pejsky s cukrovkou.

potatoes-3012769_1920

 

Česnek

Ve velkém množství je pro psí organismus toxický, v malých dávkách ale prospěšný. Obsahuje přírodní fytoncidy, je antibakteriální a pomáhá proti střevním parazitům. Pomáhá proti infekcím bakteriálního i plísňového původu, zlepšuje imunitu. Proto je často přidáván i do krmiv nebo pamlsků. Doporučená denní dávka je ½ stroužku česneku na 10kg hmotnosti psa.

 

Hrášek

Obsahuje prospěšné antioxidanty a množství vitamínů, vlákniny a manganu. Navíc je nabitý bílkovinami a mladý hrášek můžete podávat i syrový. Patří mezi velmi kvalitní složku krmiva.

 

Červená řepa

Ze všech známých druh zeleniny má nejvyšší obsah železa a mědi, obsahuje celou škálu minerálů a stopových prvků. Zlepšuje vstřebávání vápníku a hořčíku, podporuje vylučování škodlivin z těla. Také podporuje růst správné střevní mikroflóry a zdraví střev jako takových. Podávat lze syrovou i vařenou. Navíc vařením řepa neztrácí téměř žádné živiny a antioxidanty, obsažená vláknina se stává stravitelnou. Nelekněte se červeného zbarvení moči, které po podávání řepy přichází.

beetroot-3490809_1920

 

Kedluben a ředkvičky

Psi je často konzumují rádi a jsou pro jejich zdraví prospěšné. Mají antibakteriální účinky, uvolňují hleny a pomáhají v boji proti močovým kamenům.

 

Dýně

Vařená i syrová je vítanou pochoutkou. Jedná se o zdroj betakarotenu a vlákniny.

 

Růžičková kapusta

Povařená do měkka, s ořezanými tvrdými konci je pro pejsky vhodná. Obsahuje vitamíny, vlákninu, bílkoviny i draslík. S množstvím v krmné dávce to ale nepřehánějte, může způsobit nadýmání.

brussels-sprouts-1856706_1920

 

Celer, petržel

Veškerá kořenová zelenina je pro psy vhodná, pomáhá trávení i močovým cestám. Velký podíl vitaminů příznivě ovlivňuje psí zdraví. Studie prokazují, že společně s brokolicí může konkrétně celer napomáhat při léčení nádorových onemocnění, jako je rakovina. Má také pozitivní vliv na svěžest dechu pejska (pokud má ale pejsek potíže se zápachem z tlamy, měli byste začít do stravy přidávat kelpu).

 

Květák

Vařený podávejte pejskovi bez obav, syrový v přiměřeném množství.

 

Doplňky stravy

Dále můžeme psí jídelníček obohatit o množství přírodních doplňků stravy. Řadí se mezi ně rostlinné a živočišné oleje, mořské i sladkovodní řasy, pivovarské kvasnice a další zdraví prospěšné složky. Článek o doplňcích stravy najdete zde

 

Více informací: https://www.tonejlepsipropsy.cz/Zelenina-a1_3.htm

Zpět do obchodu