VELKÁ AKCE na pamlsky - až 40% slevy! 🐕 na všechny produkty z kategorie Pamlsky! 🍗 Slevy jsou již započítány, není potřeba slevový kód. Jen do vyprodání!

Slavní psi, kteří se dostali na poštovní známky

K dnešnímu datu 9.10. připadá světový den Pošty. Ačkoliv pošťák pro vašeho pejska nejspíš není nejlepším přítelem, v poštovních službách jsou psi dost oblíbení. Poštovní známky s vyobrazením čtyřnohého přítele najdete ve všech koutech světa. Někteří psi se proslavili natolik, že si své místo na poštovní známce vysloužili.

 

Belka a Strelka

Belka (přeloženo jako Veverka) a Strelka (Malá Šipka) byly dvě fenky vyslané do vesmíru v roce 1960. Na palubě Sputniku 5 strávily necelý den a pak byly bezpečně dopraveny zpět na Zemi. Doprovod jim dělala celá chlupatá posádka – šedý králíček, 2 potkani, 42 myší, mouchy, rostliny i houby. Jednalo se o test, jaký vliv má vesmír na živé organismy. Nikdo nepřišel k úhoně a všichni členové posádky se vrátili živí a zdraví – to bylo úplně poprvé, kdy se živý organismus ze Země dostal do vesmíru i zpět. Belka a Strelka byly zvěčněny na sovětských poštovních známkách a v roce 2010 byl uveden ruský celovečerní animovaný film s názvem Belka a Strelka: Hvězdní psi (anglický název: Space Dogs).

800px-Belka_Dog     800px-Strelka_Dog

1. obrázek Belka; 2. obrázek Strelka

Belka_&_Strelka_50_Years_Flight_Stump

Ruská známka z roku 2010 s Belkou a Strelkou

 

Laika

Úplně prvním živočichem narozeným na zemi a vyslaným do vesmíru byl pejsek jménem Laika. Dne 3. listopadu 1957 byla vyslána na oběžnou dráhu na palubě Sputniku 2. Tento let pro ni však nedopadl dobře, zemřela asi 5. hodinou letu na stres z přehřátí. V roce 1998 významný sovětský vědec, který se na projektu podílel, projevil lítost nad osudem tohoto pejska. „Z mise jsme se nedozvěděli dostatek informací na to, abychom mohli ospravedlnit smrt tohoto pejska“ řekl.

800px-Posta_Romana_-_1959_-_Laika_120_B

Poštovní známka s Laikou vydaná na počest 120 let od vyslání pejska do vesmíru

 

Pracovní psi

Sada známek na počest pracovních psů byla vydaná v USA. Zvěčněna jsou takto plemena německý ovčák, holandský ovčák, belgický malinois a labradorský retrívr, která nejčastěji zastávají práci vodících a policejních psů. Tato oddaná, věrná a pracovitá plemena dostala své známky v r. 2019.

01_USA_2019_08_01_Military_Working_Dogs-450x450@2x

Sada známek vydaná jako uznání pracovním psům za jejich služby v r. 2019 v USA

 

Lassie (dlouhosrstá kolie)

Jedno z nejznámějších plemen světa je skotský ovčák (dlouhosrstá kolie), vděčí za to postavě Lassie ve stejnojmenném filmu – Lassie se vrací domů. Lassie je jedním ze třech zvířat, která dostala svou vlastní hvězdu na hollywoodském chodníku slávy. Poštovní známky s tímto plemenem najdete v Rumunsku, Azerbajdžánu a Moldavsku.

Collie-Canis-lupus-familiaris_Romania_2005Stamps_of_Azerbaijan,_1996-401Stamp_of_Moldova_069

 

Beethoven (bernardýn)

Bernardýni se poprvé objevují už v 17 století, plemeno vzniklo mezi Itálií a Švýcarskem. Beethoven je název postavy ve stejnojmenném filmu o bernardýnovi. Ve skutečnosti tento pes není jen herec, za svou kariéru zachránil více než 40 lidských životů. Jeho známky se prodávají v Bulharsku.

03_Bulgaria_1964_08_20_Saint_Bernard

 

Zpět do obchodu