VELKÁ AKCE na pamlsky - až 40% slevy! 🐕 na všechny produkty z kategorie Pamlsky! 🍗 Slevy jsou již započítány, není potřeba slevový kód. Jen do vyprodání!

Jak si naklikat psa - klikr trénink (pozitivní motivace)

Klikr trénink

Trénování psa s pomocí klikru je velmi oblíbená a efektivní výcviková metoda... tedy když víte, jak na to. Pro pejska se jedná o pozitivní zážitek, tento typ výcviku si často rychle oblíbí a přímo se na něj těší.

Principem tohoto typu výcviku je, že pejsek bude rád pokračovat v chování, které je odměňováno. Toho můžeme využít v technice, kdy spojíme příjemný podnět s činností, kterou pejsek zrovna vykonává. Jednoduše řečeno, jde o srozumitelný způsob, jak mu vysvětlit, co se nám líbí a za co dostane kus žvance :)

Nejprve je ale potřeba pejskovi vysvětlit samotný význam klikru, respektive zvuku, který vydává. K tomu je zapotřebí si pejska tzv. "naklikat". Připravili jsme pro Vás podrobný postup, jak "naklikat" zvuk klikru krok za krokem.

clicker dog training

 

Klikr

Nejprve ale k samotným pomůckám. Samotných klikrů existuje hned několik druhů. To důležité mají ale všechny společné. Jedná se o plastovou krabičku, v níž je umístěný kovový plíšek a na něm často tlačítko. Promáčknutím plíšku při stisku tlačítka výcviková pomůcka vydá požadovaný zvuk - jednoduché kliknutí.

Vyzkoušejte si nejprve nanečisto, bez psa, jak se klikr používá. Párkrát jej promáčkněte, abyste zjistili, jak rychlá je zvuková odezva a jakou sílu musíte použít. Kliknutí je potřeba provést co nejrychleji - jak stlačení, tak puštění.

 

Různé druhy klikrů

Klikr kost     Tlačítkový klikr

Klikr bez tlačítka                          Tlačítkový klikr

 

Jak si naklikat psa

První krok máte splněný - držíte v ruce klikr a už se chystáte jej začít používat. Jenže jak vlastně trénovat Vašeho pejska na zvuk, který nikdy v životě neslyšel?

 

Pejska je nejprve potřeba si tzv. naklikat. To znamená spojit mu zvukový signál s fyzickou odměnou a tím mu dát najevo “když uslyšíš tenhle zvuk, udělal si to správně”. Jakmile tento podmíněný reflex u psa vytvoříme, už bude sám instinktivně zvuk klikru vyhledávat při plnění zadaných povelů. 

  • Neutrální podnět

 

Ze začátku je zvuk klikru pro pejska naprosto neznámým zvukem, který si s ničím nespojuje. A naším úkolem je to změnit - z neutrálního zvuku udělat zvuk s pozitivním významem.

 

 

  • Výběr pamlsků

 

Jelikož pejska učíme úplně novou věc, měli bychom vybrat trochu lepší pamlsky, které mu chutnají a bude ochotný za ně spolupracovat. Na druhou stranu nemusí jít zrovna o jeho nejoblíbenější mňamku, nebudeme trénovat nic složitého.

 

Oblíbené výcvikové pamlsky

Sušené maso pro psyVýcvikové kostičky pro malá plemena     Tréninkové lupínky

 100% sušené maso                                         Výcvikové kostičky                           Tréninkové lupínky

 

 

Postup

1. Vezmeme si do jedné ruky klikr a do druhé pár pamlsků.
Pejska musíme mít v klidném prostředí, které zná, ideálně doma.
Pejska mějte blízko u sebe.

2. Klikneme na klikr a podáme pejskovi pamlsek. Tím zaujmeme jeho pozornost. Počkáme, až pamlsek spolkne.

3. Další kliknutí uděláme, když se na nás pejsek podívá (začne mu to šrotovat v hlavičce, co že se to vlastně děje).
Dostane pamlsek, pak chvilku počkáme než ho dojí.

4. Dál klikáme a dáváme pejskovi pamlsky jen za to, že je u nás a navazuje s námi oční kontakt.

 

Důležitá pravidla

Dodržujte postup klik - pamlsek - chvilka klidu. Neotáčejte pořadí, jinak si pejsek klikání nespojí s odměnou.

 

Jakmile pejsek pochopí, že ta malá krabička vydávající zvuk je signálem k odměně, máte vyhráno. Často se stává, že pejsek sám od sebe začne nabízet chování, u kterého si myslí, že by za něj mohlo přijít kliknutí. Pokud se Vám jeho chování líbí, není důvod jej kliknutím a pamlskem neodměnit.

 

Myslete na to, že je potřeba po každém kliknutí dát pamlsek. Jen tak bude pro psa cvičení srozumitelné a pro Vás výcvik efektivní.

giving treat from hand to dog

Nové triky

Pokud pejska učíte cvik nový, musíte brát v potaz, že je potřeba cvik rozdělit do několika menších částí a za každou z nich odměňovat.

Příklad z praxe: Pokud chcete pejska naučit “sedni, klikejte mu už když se sedání přibližuje (začne pokládat zadek na zem).

Po několikátém opakování, jakmile mu docvakne, co se po něm chce, začněte klikat až ve chvilce, kdy dosedne.

Zároveň myslete na to, že při učení nových cviků ze začátku zkrmíte pejskovi spoustu pamlsků. Postupně však začnete vynechávat mezikroky a tím spoustu dobrot ušetříte. Nakonec budete klikat až po splnění povelu = 1 povel je jedna odměna. 

 

Pozitivní motivace je skvělým způsobem, jak si s pejskem vytvořit silné pouto a stát se podnětem, na který bude reagovat ve všech situacích. Přejeme Vám hodně štěstí s naklikáním Vašeho psa!

Zpět do obchodu