VELKÁ AKCE na pamlsky - až 40% slevy! 🐕 na všechny produkty z kategorie Pamlsky! 🍗 Slevy jsou již započítány, není potřeba slevový kód. Jen do vyprodání!

Kurkuma pro psy: úleva od bolesti i čistější zoubky

Kurkuma a její přínos pro zdraví psů

Kurkuma, známá také jako indický šafrán, je koření, které se tradičně používá v indické kuchyni a ajurvédské medicíně.

V posledních letech se stala populární i v západním světě díky svým potenciálním zdravotním přínosům nejen pro lidi, ale i pro naše čtyřnohé přátele. V tomto článku se podíváme na různé způsoby, jak může kurkuma prospívat zdraví psů, a jak ji správně zařadit do jejich stravy.

a puppy and beside it a bowl of turmeric

Protizánětlivé a antioxidační vlastnosti

Hlavní aktivní složkou kurkumy je kurkumin, který je zodpovědný za její protizánětlivé a antioxidační účinky. Tyto vlastnosti mohou být obzvláště prospěšné pro psy trpící artritidou a jinými zánětlivými onemocněními. Kurkumin pomáhá snižovat otoky a bolest a zlepšuje pohyblivost kloubů.

Jak to funguje
Kurkumin působí na několik různých cest v těle, které regulují zánět. Inhibuje molekuly, jako jsou cytokiny a enzymy, které jsou zapojeny do zánětlivého procesu.

Doporučená dávka
Bezpečná dávka kurkumy pro psy se obvykle pohybuje kolem 1/3 čajové lžičky na každých 5kg tělesné hmotnosti psa za den. Je však důležité začít s menšími množstvími, zejména pokud má váš pes citlivý trávicí systém, a postupně v průběhu dalších dní dávku zvyšovat.

Jak podávat
Kurkumu můžete přidávat přímo do krmiva vašeho psa, vyrábět tzv. zlatou pastu (směs kurkumy a kokosového oleje) nebo podávat ve formě doplňků stravy speciálně formulovaných pro psy, případně jako součást pamlsků.

Podpora trávení a zdraví kůže a srsti

Kurkuma může také podporovat trávení a zdraví kůže a srsti psů. Díky svým antibakteriálním a antifungálním vlastnostem může kurkuma posílit imunitní systém a pomoci v boji proti infekcím.

Jak to funguje
Antibakteriální a antifungální účinky kurkumy pomáhají chránit tělo před patogeny, zatímco její antioxidační vlastnosti chrání buňky před poškozením volnými radikály a tedy stárnutí buněk.

Doporučená dávka a podávání
Podobně jako u protizánětlivých účinků, i zde je doporučená dávka závislá na hmotnosti psa. Kurkumu můžete přidávat do krmiva nebo podávat ve formě zlaté pasty či doplňků stravy.

dog with fluffy shiny coat

Prevence rakoviny

Některé studie naznačují, že kurkuma může hrát roli i v prevenci rakoviny u psů. Její antioxidační vlastnosti mohou pomoci neutralizovat karcinogeny a kurkumin může inhibovat růst nádorových buněk.

Jak to funguje
Kurkumin působí proti několika faktorům, které přispívají k rozvoji rakoviny, včetně angiogeneze (tvorby nových krevních cév, které nádory potřebují pro růst) a metastázování.

Doporučená dávka a podávání
Kurkuma může být podávána jako součást krmiva, pamlsků nebo ve formě doplňků stravy, a to v množství do 1/2 lžičky na každých 5kg hmotnosti psa.

whole turmeric and turmeric powder

 

Účinky kurkumy na ledviny a játra psa

Kurkuma může mít pozitivní vliv na ledviny a játra psa díky svým protizánětlivým a antioxidačním vlastnostem. Tyto vlastnosti mohou pomoci chránit tyto orgány před poškozením a podporovat jejich správnou funkci.

Jak to funguje
Kurkumin, aktivní složka kurkumy, může pomoci snižovat zánět v ledvinách a játrech tím, že inhibuje zánětlivé enzymy a cytokiny. Antioxidační účinky kurkumy mohou také chránit buňky před oxidativním stresem, což je důležité pro prevenci poškození jater a ledvin.

Účinky kurkumy na zuby a dásně psa

Kurkuma může být prospěšná i pro zdraví zubů a dásní psa. Její antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti mohou pomoci při léčbě a prevenci zánětu dásní a dalších dentálních problémů.

Jak to funguje
Kurkumin v kurkumě může snižovat zánět dásní a bojovat proti bakteriím, které způsobují dentální onemocnění. Tím může přispět k lepšímu zdraví ústní dutiny a prevenci zubního plaku a zubního kamene.

Dávkování a podávání
Pro podporu dentálního zdraví může být kurkuma aplikována lokálně ve formě gelu nebo pasty.

dog with clean teeth, diverse

Zpět do obchodu