VELKÁ AKCE na pamlsky - až 40% slevy! 🐕 na všechny produkty z kategorie Pamlsky! 🍗 Slevy jsou již započítány, není potřeba slevový kód. Jen do vyprodání!

Co by měla obsahovat zdravá strava psa?

Výběr správného krmiva je první krok na cestě k psímu zdraví. Jaké máme vlastně možnosti, čím našeho čtyřnohého společníka krmit? Je to opravdu jen o granulích nebo konzervách? Ve skutečnosti existuje zdravých cest ke krmení hned několik.

psí miska plná masa a zeleniny

Vhodná strava

Pro pevné zdraví našeho psa je nezbytné, aby měl správnou životosprávu - stejně jako u člověka, stravu bohatou na vitamíny a vlákninu. Kromě toho je potřeba ji uzpůsobit také podle jeho fyzické aktivity a zdravotního stavu – hlídat tak musíme zejména obsah bílkovin a tuku.

Velmi diskutované téma mezi pejskaři je, zda psovi dávat syrové maso, vařit mu jídla nebo ho krmit granulemi či konzervami. Na to, jak se staráme o žaludek našeho psa nám odpovídá jeho trávicí trakt. Chvíli potrvá dokud zjistíme co mu dělá dobře a nezpůsobuje mu zbytečné potíže.

Ideální je, pokud strava psa obsahuje co nejvíce původních surovin, vitamínů a minerálů. Hlídat bychom měli obsah masa. Nežádoucí je obsah obilovin, jako je pšenice a kukuřice. Tyto přídavky v krmivu jen zvyšují jeho objem a zbytečně se do těla psa dostávají nestravitelné škroby. Navíc čím větší je obsah obilovin, tím více granule nabydou v bříšku, což je hlavní příčinou torze žaludku.

Pes potřebuje konzistentní stravu, ideálně každý den ve stejnou dobu a stejné dávce. Každý majitel pejska by se měl vyhnout krmení psa lidskými zbytky (ať už od stolu, nebo tím, co se nestihlo spotřebovat). 

zbytky jídla na talíři

Je důležité vybrat takové krmivo, aby pokrylo všechny jeho nároky a potřeby. Pokud máte více psů, je třeba jim stravu dávat podle věku, velikosti a plemene. Nestačí koupit jedny granule a dávat je všem vašim hafanům.

 

Čemu se ve stravě psa vyhnout

Pozor si musíme dát na jedovaté potraviny, jako jsou čokoláda, avokádo, hrozny, cibule a další. Je třeba se vyhnout také nebezpečným pokrmům, například vařeným kuřecím kostem (jsou tříštivé a mohly by poranit pejskův žaludek) a syrovému vepřovému masu, které může obsahovat parazity.

V případě různých nemocí, alergií, nebo podobně veterinář určí speciální stravu pro psa nebo dietu, která mu pomůže. Nejčastěji se veterinární dieta skládá z veterinárního suchého krmiva a konzerv. Hypoalergenní granule si však můžete najít i sami a vyzkoušet, jaké z nich vašemu pejskovi nejvíce sednou.

chocolate-183543_1920

 

Dávejte psovi to, co potřebuje

Pes patří mezi všežravce, alespoň část jeho denní krmné dávky by tedy měly zastupovat živočišné bílkoviny. Obsah masa v granulích by měl být kolem 30%. U jiných způsobů krmení můžeme podíl masné složky ještě znásobit. Dostatečné množství bílkovin ve stravě je potřebné pro trávení, hojení ran, produkci krevních buněk, ale i pro rozmnožování. Bílkoviny jsou hlavní složkou svalů.

Obsah tuku je ve stravě psa žádoucí, psi totiž tráví tuky mnohem lépe, než lidé. I v dietním krmivu tak často najdete poměrně nezanedbatelné množství tuku. Je nejen zdrojem energie, ale také v tucích rozpustných vitaminů. Pokud je jako zdroj tuku využitá ryba, dodává také Omega-3 a 6 mastné kyseliny nezbytné pro správné fungování metabolismu.

 

V dnešní době je mnoho způsobů, jak pejska krmit pestře a neotřele. Pokud budete potřebovat s výběrem poradit i po přečtení tohoto článku, neváhejte nás kontaktovat pomocí chatu v pravém dolním rohu obrazovky.

 

Je důležité se řídit kvalitou krmiva

Pro všechny majitele psů je důležité se naučit číst etikety na krmivech. Kvalitní krmivo pro psa musí obsahovat na prvním místě maso s procenty i jeho zdroj (např. Čerstvé hovězí 28%).

Dále následují procentuální hodnoty ostatních látek, jaké se nacházejí v krmivu. Mezi obilovinami hledejte složky jako jsou celozrnná rýže, proso, oves. U bezobilných krmiv jsou nejčastěji nahrazen brambory či batáty. Skvělé je, pokud krmivo obsahuje také čerstvé ovoce nebo zeleninu a bylinky. Takové krmivo má základ v přírodních surovinách, ne v uměle dodávaných minerálních preparátech.

Pokud chcete místo kupovaného krmiva připravovat psovi jeho vlastní, máte na výběr z vařené nebo syrové stravy. V tomto procesu řídíte vše od původu surovin po zpracování a skladování vy, na druhou stranu je to opravdu kus práce.

vařená rýže a brambory a brokolice a mrkev a kuřecí maso v misce

 

Konzervy nebo granule pro psa?

Pokud před pejska položíte misku se šťavnatými kousky konzervy a druhou s granulemi, vrhne se na první z nich bez přemýšlení. Ne vždy je to ale ze správného důvodu.

Pro psy je daleko přirozenější žvýkat mokrou stravu než suchou. Tomuto zvyku můžete jít naproti tím, že budete granule svému miláčkovi namáčet například do vývaru. Druhou možností je míchat granule s konzervou dohromady, a tak do těla pejska dostat vše potřebné a zároveň potěšit jeho chuťové pohárky.

Ne všechny konzervy chutnají ale právě kvůli obsahu čerstvého masa. Běžné supermarketové konzervy obsahují na prvním místě obiloviny nebo "maso a produkty živočišného původu". To je jen chytrý způsob jak říci "odpad z jatek a moučka z kafilerií". Do takových konzerv výrobci přidávají umělá barviva, aromata a v neposlední řadě sůl. Nevědomky tak svému chlupatému příteli podsouváme jen obarvený a přesolený odpad.

malé kousky vařeného masa v hnědé omáčce v misce

Hlídejte etikety konzerv. Pokud na nich čtete složení jako v prvních 3 příkladech, rovnou konzervu vraťte do regálu, takový odpad si váš pejsek nezaslouží.

 

Pokud vybíráte konzervu, hledejte přesný obsah určitého druhu masa. Nenechte se zlákat "výrobky živočišného původu", hledejte vždy původní surovinu (př. kuřecí maso). Konzerva by kromě masa měla obsahovat vývar nebo želé, zeleninu, ovoce a bylinky, případně rýži či brambory.

 

Granule mají, oproti konzervám, plno výhod - prodávají se ve velkých baleních (lepší cena), nejsou vůbec náročné na uskladnění a i po otevření jsou dlouho trvanlivé.

Konzervy a paštiky koupíte pouze v malých dávkách, produkujete tak zbytečný odpad navíc a zaberou dost místa. Navíc je po otevření musíte skladovat v ledničce a spotřebovat co nejdříve. Pokud hledíte i na cenu, mokré krmivo se v tomto ohledu také nevyplatí. Není totiž pravdou, že psovi stačí stejné množství mokrého krmiva jako suchého. Granule jsou dehydratované, obsahují tak velké množství živin v malém objemu. Oproti tomu konzervy a jiné polomokré a mokré krmivo je potřeba přepočítat tak, aby porce odpovídala potřebám pejska.

 

Můžeme psa krmit syrovou stravou?

Krmení syrovou stravou (BARFování) má své plusy i mínusy. Čerstvá strava je pro psy přirozenější, pestrá, chutná a také ze zdravotního hlediska má řadu výhod. Je třeba se však naučit pejskovi stravu správně namíchat, určit krmnou dávku a vypočítat celkové množství živin, které svému pejskovi dáváme. Příprava BARFu je náročnější, než jen tak nasypat granule do misky, a vyžaduje studium.

syrové maso a okurka a mrkev a jablko v misce

Výhody krmení psa syrovou stravou:

  • Přesně víme co svému psovi dáváme do stravy a odkud suroviny pocházejí

  • Zvolíme si takové druhy masa jaké vašemu psovi chutnají a jsou pro něj prospěšné

  • Složení krmné dávky můžeme vždy přizpůsobit psím potřebám. Snadno tak krmení uzpůsobíme i pro alergické pejsky.

  • Při kousání větších kusů masa a kostí si pes přirozeně čistí zuby.

  • Čerstvá potrava je chutnější a pestřejší než běžné, průmyslově vyráběné granule.

 

Nevýhody BARFování

  • Je potřeba mít vyhrazený prostor na sladování (mrazák + lednice) a na přípravu krmiva (linka, sekáček, prkénko)

  • Každý den je potřeba krmivo připravit čerstvé těsně před podáváním, což je časové náročné

  • Není možné shánět moc masa dopředu, protože by se zkazilo. Musíte tedy stále myslet na to, jaké máte ještě zásoby a zda není potřeba je doplnit

  • Musíte umět vypočítat krmnou dávku tak, aby obsahovala pro psa přiměřené množství energie a zároveň všechny potřebné složky a živiny

 

Mnoho začínajících BARFařů se domnívá, že stačí dát pejskovi kus masa, kost a 3 kolečka mrkve. To je však velmi rozšířený omyl, který může pejskovi ve výsledku velmi uškodit. Ani vlci v přírodě nejsou takto čistí masožravci. Strava musí obsahovat vlákninu i dobře stravitelné části.

 

Ideální BARF miska vypadá asi takto:

40-50% masitá strava = čistá svalovina 15%, droby, šlachy a vnitřnosti (zbytek %)

10-20% kosti – vždy syrové, mohou být celé nebo mleté

30% příloha = 10% celozrnné obiloviny (jako je rýže), 20% zelenina a ovoce

 

Nesmíte zapomenout také na přídavek vitamínů a minerálů + omega 3 a 6 mastných kyselin.

Doporučují se:

- pivovarské kvasnice

- řasa kelpa / spirulina

- rostlinné oleje (lněný, ostropestřecový)

- živočišné oleje (rybí, lososový, játrový olej)

- semínka drcená (př. lněná)

 

 

Jakou stravu zvolit, aby byl pes v kondici?

Pokud máte doma obézního pejska nebo pejska s nadváhou, hledejte takové krmivo, které má vysoký obsah bílkovin a do 10% tuku, zato minimum sacharidů. Zvyšte (opatrně) fyzickou aktivitu, a to zejména chůzi. Ta není nikterak náročná na psí klouby. Přesto byste pejskovi měli podávat přípravky na zlepšení hybnosti, abyste tak ochránili jejich klouby před dalším poškozením. Choďte na kratší procházky několikrát denně.

Jestli-že pejsek potřebuje přibrat, vybírejte krmivo velmi kvalitní a plné živin – ideálně určené pro aktivní psy nebo psy v růstu.

 

Ať už hledáte to správné krmivo pro vašeho prvního pejska nebo změnu v jídelníčku pro toho stávajícího, přejeme hodně úspěchů při experimentování se stravou a hlavně šťastného a zdravého jedlíka!

Zpět do obchodu