VELKÁ AKCE na pamlsky - až 40% slevy! 🐕 na všechny produkty z kategorie Pamlsky! 🍗 Slevy jsou již započítány, není potřeba slevový kód. Jen do vyprodání!

7 znaků, podle kterých poznáte kvalitní granule pro psa

Poznat kvalitní granule pro psa není tak jednoduché. V dnešní době má každý pytel granulí tolik označení, že z toho jde chovateli hlava kolem.

 

Podle čeho se řídit při výběru granulí tak, aby byly opravdu kvalitní? A jak nenaletět na marketingové triky, které vám jen tahají peníze z peněženky?

dog-food-5168940_1920

 

1. Koukejte do složení, ne na velké nápisy vpředu

Každý výrobce má svou taktiku, jak nalákat zákazníka ke koupi. Ne vždycky je v tom ale upřímný zájem na pejskovo zdraví. Váš první pohled by měl směřovat na zadní stranu balení, kde si najdete složení krmiva. I přes všechny oku lahodící obrázky s nápisy o prospěšnosti můžete velmi rychle zjistit, že krmení je spíš odpad než lahůdka.

 

2. Hledejte obsah masa

Nejdůležitější informaci se dozvíte hned na začátku složení. Na prvním místě musí být vždy maso, nikdy obiloviny (až na výjimky veterinárních diet).

Výrobce také často uvádí „maso a výrobky živočišného původu (maso x%)“. To znamená, že z celkového objemu použitých masných surovin je jen ta procentuální část opravdové maso, to ostatní jsou zbytky z jatek a kafilerií.

 

U masa se ještě na chvíli zastavíme. Vybírejte takové, které je vhodné vzhledem k věku a fyzické aktivitě pejska. Aktivním pejskům dejte k dispozici dostatečně tučné (např. hovězí), seniorům a pejskům s nadváhou spíše drůbež, ryby a zvěřinu. Vyzkoušejte, co vašemu pejskovi chutná a zároveň prospívá.

 

U kvalitního krmiva by měl masa v granulích představovat minimálně 30%, ideálně 40-60%.

 

 

3. Obsah živin ovlivňuje způsob zpracování

Pokud chcete svému pejskovi dopřát opravdu to nejlepší, doporučuji vybírat granule, které jsou za studena lisované. Bílkoviny v masu totiž s použitím vysokých teplot mění svou strukturu a pro tělo pejska jsou méně využitelné, než ty „čerstvé“.

Takové granule se nejčastěji prodávají ve formě tzv. peletek. Najdete je mezi značkami, jako jsou Markus Mühle (granule Lupo, Black Angus, NaturNah, RotWild), Lukullus, Alpha Spirit, Marp, Bardog nebo Yoggies. S výběrem konkrétní značky vám rádi poradíme v chatu.

 

4. Vyhýbejte se chemikáliím

Chemické složky, jako konzervanty, umělá aromata a barviva nemají ve stravě vašeho pejska co dělat. Pokud je krmivo nějakým způsobem konzervováno, mělo by to být přírodní cestou, tedy za použití vitaminu E, rozmarýnu nebo oleje. Krmivům s barevnými granulemi se vyhýbejte obloukem.

 

5. Stravitelnost krmiva

Některá krmiva tento údaj uvádějí přímo na obalu, ale většina výrobců se mu spíše vyhýbá. Udává totiž jaké množství látek v granulích je pro psa doopravdy využitelné. Zároveň se z něj tedy dozvíme i to, kolik krmení skončí bez užitku v pytlíčku na psí exkrementy.

Čím lepší je stravitelnost, tím méně krmiva je na jednu denní dávku. Podívejte se tedy na tabulku s doporučenou krmnou dávkou, díky tomu si uděláte obrázek o využitelnosti krmiva pro psí organismus. Další výhodou vysoce stravitelných krmiv je, že ušetří peněžence – čím méně toho pes denně sežere, tím déle vám pytel vydrží (a tím méně toho budete po pejskovi sbírat z trávníku).

 

6. Obilniny, kterým se vyhnout

Obiloviny obsažené v krmivu by nikdy neměly zaujímat první příčku ve složení. Na dalších místech je ale najít můžeme. Jaké jsou pro pejska prospěšné?

Vyhněte se pšenici. Představte si, že byste svému pejskovi dali k snídani půl misky bílé mouky – nesmysl, že? Poslední studie také naznačují, že zvýšená konzumace pšenice přispívá ke vzniku alergií a nadváhy. Sám ji pejsek rozhodně vyhledávat nebude, a vy byste se měli při výběru granulí pšenice také vyvarovat.

Dalším častým zástupcem obilovin je kukuřice. Pro psa není nijak prospěšná ani nebezpečná, jen zvyšuje objem granulí (tím výrobce sníží výrobní náklady) a snižuje stravitelnost. Procentuální stravitelnost kukuřice je asi 54%, u pšenice je to 60%.

Naopak dobře stravitelným a prospěšným zástupcem obilovin je rýže, ještě lépe hnědá rýže. Hnědá rýže je pro psa dobře stravitelná (72%) a obsahuje prospěšnou vlákninu, která čistí střeva od nečistot a bakterií.

Dále můžeme najít obiloviny jako proso, ječmen nebo oves. Těchto se ve složení nemusíme obávat.

 

Zajímavostí je, že u čistě bezobilných krmiv zatím nebyla prokázána jejich prospěšnost pro psí organismus. Naopak studie naznačují, že strava bez obilovin může vést ke vzniku onemocnění srdce (dilatační kardiomyopatie) – zvětšení srdce, které má za následek horší pumpování krve. Je to způsobeno nejspíše schopností některých složek obilovin zachycovat cholesterol a další neprospěšné látky, které se přirozeně vyskytují v masité stravě.

 

wheat-field-2554819_1920

 

 

7. Osobní rada na závěr

Osobně naše pejsky krmíme granulemi, které jsou:

- za studena lisované

- z bio surovin

- bez hormonů a geneticky modifikovaných surovin (GMO)

- s podílem masa minimálně 30%

- hypoalergenní

 

Na zdraví našich chlupáčů nám opravdu záleží, proto vybíráme taková krmiva, která neobsahují kontroverzní suroviny. Původ surovin by měl být přírodní, bez geneticky upravených organismů, nejlépe z ekologického zemědělství (zde se nepoužívají postřiky a chemická hnojiva, která se do krmiva také přenášejí a mohou způsobovat alergické reakce).

Jako doplňky stravy používáme losový olej, konopný olej, směs bylin a minerálů. V podzimních měsících také přidáváme přírodní prostředky na podporu imunity.

 

 

Zdraví vašeho pejska začíná v misce. Nepodceňujte správný výběr krmiva, které bude zdraví prospěšné a udrží vašeho čtyřnohého přítele v kondici až do pozdních důchodových let. Pokud si nebudete s výběrem vědět rady, kontaktujte nás prostřednictvím chatu nebo e-mailu. Rádi vám poradíme takové krmivo, které bude vyhovovat jedinečnosti vašeho zvířátka.

Zpět do obchodu