Pěší turistika, kempování a výlety do přírody se psy

Připravte se na dobrodružství v přírodě se svým chlupatým přítelem pomocí tohoto článku o pěší turistice a kempování se psy. Objevte užitečné tipy, základní věci, které je třeba zabalit, a fantastická místa pro kempování.

Nezáleží na tom, zda jste zkušený outdoorový nadšenec, nebo spontánní dobrodruh, vzít s sebou psa vyžaduje určitou přípravu a vhodné vybavení.

Abyste zajistili bezpečnost vašeho psa, nacvičili zodpovědné chování v přírodě a připravili se na cestování se psem, podívejte se na našeho průvodce, který obsahuje vše, co potřebujete vědět.

Kempování se psem

Většina psů naprosto miluje venkovní dobrodružství, tak proč je nevzít s sebou na příští víkendový výlet plný přírody?

Kempování pro vás představuje příležitost uniknout každodenní rutině, odpočinout si a vychutnat si krásu přírody. Čas strávený v přírodě je hlavně o sportovním vyžití, dýchání čerstvého vzduchu a odpočinku u táborového ohně. Psí kroky mění mapu světa na pokladnici vzpomínek.

Pojďme prozkoumat některé z hlavních výhod kempování se psy:

Fyzické cvičení

Kempování není jen o jídle a táborových písničkách. Pobyt uprostřed přírody poskytuje vašemu psovi dostatek příležitostí k fyzickým aktivitám, jako je běhání, chůze a plavání.

Mentální stimulace

Kromě fyzických výhod nabízí změna prostředí vašemu psovi i kognitivní obohacení. Zvláště psi žijící ve městě ocení množství vjemů, které v městském prostředí nepotkají. Volný pohyb navíc poskytuje vítaný relax a odbourává u pejska nahromaděný stres.

Šetrné k rozpočtu

Hledání možností dovolené s domácími mazlíčky, které vás finančně nezatíží, může být náročné. Kempování je jeden z cenově dostupných způsobů, jak si užít dovolenou se svým milovaným chlupatým společníkem.

Pěší turistika vhodná pro psy

Pokud milujete přírodu, může se turistika se psem stát vaší novou oblíbenou aktivitou. Je to skvělý způsob, jak udržet svého chlupatého přítele spokojeného a v kondici.

 

Zde jsou tři pádné důvody, proč vzít psa na túru s sebou:

Rozvoj síly a vytrvalosti

Pěší turistika pomáhá psům budovat a udržovat svaly. Rozmanitý terén zapojuje více svalů ve srovnání s běžnou procházkou.

Tréninková vzpruha

Vezmete-li svého psa na nové a vzrušující místo, můžete zlepšit jeho poslušnost a oddanost. Je to příležitost k procvičení chůze na volno, přivolávacích povelů a základní poslušnosti v neprobádaném prostředí.

Potlačení destruktivního chování

Psi, kteří doma vykazují destruktivní chování, se často nudí nebo jsou úzkostní. Pravidelné vycházky poskytují naplnění a pomáhají tyto nežádoucí návyky zmírnit.

trekking with dog, diverse, high depth of field

Co udělat před cestou?

Zkontrolujte pravidla

Začněte tím, že se ujistíte, že kemp nebo turistická stezka, kterou plánujete navštívit, je vstřícná k domácím mazlíčkům. Bylo by zklamáním, kdybyste přijeli a zjistili, že váš milovaný chlupatý kamarád tam nesmí nebo má omezený přístup.

Zabalte si správné vybavení

Vytvořte si kontrolní seznam základních potřeb pro domácí mazlíčky, které musíte mít s sebou, a před odjezdem z domova jej překontrolujte. Základní věci, jako je vodítko, obojek a postroj jsou zásadní pro zajištění bezpečnosti vašeho psa.

Nepřehlédněte žádné aktivity, které si během průzkumu plánujete užít. Pěší turistika a plavání vyžadují další výbavu, která zaručí pohodu vašeho psa. Zvažte, zda si jako součást vybavení na kempování nevzít spolehlivý batoh pro psa, pevné turistické boty nebo záchrannou vestu.

Buďte připraveni

Nemůžete předvídat, co se může během vašeho dobrodružství přihodit, proto je moudré vzít si s sebou pro všechny případy několik záložních věcí. Skvělým příkladem je mít náhradní obojek nebo vodítko. Je lepší je mít a nepotřebovat, než naopak.

Plánování jídla

Je rozumné vzít si s sebou více jídla, než předpokládáte, že budete potřebovat. Letní kempování se psy v kombinaci s náročnou túrou může vyžadovat jedno nebo dvě jídla navíc, takže mít po ruce další potraviny se vždy hodí.

Eliminujte chyby tím, že si každé jídlo, které bude váš pes potřebovat, předem zvážíte a přidáte do zásoby několik porcí navíc. Vysokokalorické pamlsky pro psy, například sušené vepřové maso nebo psí paštiky, se hodí také pro udržení hladiny energie a vytrvalosti během náročnějších aktivit.

Trénujte reakce svého psa

I když je vhodné mít psa v kempu nebo na stezkách na vodítku nebo na úvazku, je stále důležité mít dobré schopnosti odvolání. V případě, že se váš pes náhodou ztratí, je důležité umět ho rychle a bezpečně přivolat zpět.

Cvičení na přivolání si procvičujte doma nebo na zahradě pomocí dlouhého stopovacího vodítka. Nezapomeňte si s sebou vzít dostatek chutných pamlsků, které psa povzbudí, aby se držel po vašem boku. Ideální jsou tréninkové/výcvikové pamlsky.

 

Dbejte na to, aby měl váš pes vždy aktuální a bezpečně připevněný obojek se jménem a vaším telefonním číslem. Toto preventivní opatření je důležité pro případ, že by se vašemu chlupatému příteli podařilo uprchnout.

Mohlo by vás zajímat: Nejen pejskům přináší pobyt v přírodě a turistika řadu výhod. Na své si přijdou i vaše děti.  Víte, jaké jsou výhody turistiky pro děti a jak jim zpříjemnit pobyt v přírodě?

Co udělat po příjezdu?

Seznámení s okolím

Tento tip je užitečný zejména při kempování se psy, nikoli při pěší turistice. Jakmile dorazíte do kempu, věnujte nějaký čas tomu, abyste vytyčili jeho hranice, a projděte se se psem na vodítku kolem jeho hranic, aby si mohl očichat a seznámit se s okolím.

Vymezení hranic může vašemu psovi poskytnout pocit bezpečí a pomoci mu cítit se na svém "území" lépe. 

Poskytněte úkryt

Pokud se svým psem kempujete a používáte stan, jednou z prvních věcí, které byste měli po příjezdu do kempu udělat, je postavit stan. Buďte připraveni sdílet tento prostor se svým chlupatým společníkem.

Není bezpečné nechávat psa v noci mimo stan, proto mu udělejte místo ve stanu vybalte mu jeho spací pytel, podložku nebo pelíšek, aby měl místo k odpočinku po náročné cestě.

Nezapomeňte zajistit přístřeší i během dne. Horké slunce může představovat riziko pro pohodu vašeho psa, proto zajistěte stinná místa a nabídněte dostatečnou zásobu vody, abyste předešli přehřátí, dehydrataci a úpalu.

 

pes který spí ve stanu, diverse, high depth of field

Na co si dát pozor během vašeho dobrodružství?

Zůstaňte hydratovaní

Pravidlem číslo jedna pro přežití v divočině je mít dostatek čerstvé a čisté vody. A toto pravidlo platí i pro vašeho psa. Horké letní dny, turistika a další vzrušující aktivity mohou u vašeho psa vyvolat pocit žízně. Vždy je dobré mít s sebou více vody, než si myslíte, že budete potřebovat.

Ujistěte se, že víte, kolik vody váš pes každý den potřebuje, aby byl zdravý a hydratovaný. Dobrý nápad může být také plánovat cestu podél potoka nebo jezer, kde se bude moct váš pes zchladit a napít.

Nezapomeňte na sebe a děti

Zejména při výletech do hor je důležité mít s sebou nepromokavou bundu pro děti, pro vás i pro vašeho psa, protože počasí v těchto oblastech se může rychle změnit. I když je na začátku krásné počasí, může se během chvíle změnit a začít pršet či foukat silný vítr. Příroda je nepředvídatelná a je lepší být připraven na všechny možnosti. 

Udržujte rutinu

Přestože se může jednat o dovolenou, váš pes se může cítit v neznámém prostředí trochu nepříjemně. Nejlepší způsob, jak tuto úzkost zmírnit, je zavést určitou strukturu a rutinu. Dejte svému psovi pocit normálnosti.

Dodržujte pravidelné časy jídla, přestávky a věnujte se fyzickým a psychickým aktivitám, které vašeho psa baví. Aportování hraček a hraní si může pomoci psa zaměstnat a uklidnit.

Buďte ohleduplní

Ať už jste v kempu nebo v lese, je důležité brát ohled na prostor kolem sebe. Nejenže byste po sobě měli uklidit, ale nezapomeňte uklidit i po svém psovi.

Sbírání psích výkalů je nejen slušné, ale také bezpečné. Jejich výkaly by mohly přilákat nežádoucí pozornost volně žijících zvířat. 

Kromě toho dávejte pozor na ostatní táborníky v okolí. Zajistěte, aby je váš pes nerušil štěkáním, kňučením nebo narušováním jejich prostoru. Vezměte si s sebou odolné hračky, abyste psa zabavili.

 

Setkání s divokou zvěří

Když jste se svým psem v divočině, můžete narazit na různé druhy divoké zvěře. Mějte svého mazlíčka v blízkosti a pro jeho bezpečnost ho mějte na vodítku. Vyhnete se tak případné ztrátě pejska, jeho zranění nebo konfliktu s myslivci.

pes na vodítku v lese vidí srnku, diverse, high depth of field

Respektujte limity vašeho psa

I když je váš pes nadšený turista nebo zkušený táborník, je důležité pochopit jeho limity. Dovolte psovi, aby si dělal přestávky podle potřeby. Někteří psi si nemusí uvědomovat, kdy by měli během túry nebo hry v kempu zpomalit, takže možná budete muset čas od času přestávky podporovat. To je výborná příležitost nabídnout malou svačinu a vodu, nebo si chvíli hrát.

Bezpečnost kolem ohně

Váš čtyřnohý kamarád může reagovat na táborové ohně různě - buď s obavami, nebo zvědavostí. V obou případech je ale důležité zajistit, aby byl váš pes v bezpečné vzdálenosti od ohně a chráněn před žárem a poletujícími uhlíky.

Použití vodítka nebo uvazovacího provazu vám pomůže udržet ho dál od ohniště a poskytnout mu pohodlné a bezpečné místo k odpočinku.

Při kempování je důležité si uvědomit, že zakládání ohně v blízkosti lesa může být nebezpečné. Proto je vhodné zvolit bezpečnější alternativu, jako je přenosné ohniště. Tento typ ohniště vám umožní vytvořit oheň na bezpečném místě.

 

Základní vybavení pro kempování se psem

Při kempování nebo pěší turistice se psem je důležité být připraven na neočekávané situace. Zde jsou naše hlavní doporučení ohledně nejdůležitějších nezbytností, které je třeba mít s sebou při kempování s vaším chlupatým přítelem:

Jídlo a příslušenství

Kromě pytle granulí nebo dehydratovaného BARF krmiva je třeba zvážit i další věci, které se týkají výživy a stravovacích návyků vašeho psa. 

Vezměte si s sebou více krmení, než si myslíte, že budete potřebovat, a pro větší pohodlí ho rozdělte do sáčků nebo nádob na zip. Používejte vzduchotěsné nádoby, abyste zabránili zkažení jídla a zabránili přístupu škůdců. Zvažte lehké a výživné lyofilizované nebo dehydratované krmivo pro psy, které vyžaduje pouze přidání vody.

Přenosné nádobí

Přibalte lehké a odolné nádobí, ze kterého může váš pes jíst. Cestovní misky jsou ideální pro dobrodružství a skládací misky jsou vhodné pro turistiku. Lze je snadno připevnit k batohu nebo opasku.

Pamlsky

Nezapomeňte na oblíbené pamlsky svého psa. Pokud se chystáte na pěší túru, vezměte si s sebou kvalitní a kalorické pamlsky, které mu dodají energii navíc. Výbornou volbou jsou přírodní sušené pamlsky z masa.

Dlouhodobé žvýkací pamlsky

Psa zaměstnáte tím, že mu poskytnete pamlsky, jako jsou psí tyčinky nebo parohy. Žvýkacích pochoutek je velké množství, od tvrdého sýru bez laktózy přes různé rohy a parohy až po různé druhy dřeva, včetně kávového či olivového.

Čerstvá voda

Zejména při kempování nebo pěší turistice je důležité zajistit, aby byl váš pes hydratovaný. Zde je několik tipů, jak udržet vašeho chlupatého přítele hydratovaného a svěžího během vašich výletů do přírody:

Vezměte si s sebou dostatek vody

Když se vydáte do přírody, je důležité pamatovat na dostatečný přísun vody pro sebe i svého psa. Skleněné láhve na vodu se stávají stále populárnější volbou mezi outdoorovými nadšenci. Skleněné láhve mají několik výhod - jsou ekologicky šetrné, neobsahují škodlivé látky z plastu a udržují tekutinu čerstvou.

Vyhněte se stojaté vodě

Je důležité zabránit tomu, aby váš mazlíček pil ze stojatých vodních zdrojů, jako jsou jezera, rybníky nebo kaluží. Tyto zdroje mohou obsahovat škodlivé bakterie, které mohou vašemu psovi způsobit onemocnění.

Vyberte si kombinaci láhve na vodu a cestovní misky na vodu, která je určena pro psy na cestách. Tyto láhve obvykle pojmou 1 litr vody a jsou vybaveny neoprenovým obalem, který udrží vodu chladnější po delší dobu.

nalévání vody ze skleněné lahve do misky pro psa venku v lese, diverse, high depth of field

Vybavení na výlety

Když se svým chlupatým společníkem vyrážíte do přírody, je důležité mít správné vybavení, které zajistí jeho bezpečnost. Zde je několik základních položek, které byste měli pro svého psa na dobrodružství zvážit.

Psí vodítko

Vždy si nezapomeňte vzít s sebou vodítko pro svého psa. Je dobré mít v autě nebo v kempingové výbavě jedno navíc jako zálohu. Vodítko si berte s sebou i na místa, kde nepředpokládáte pohyb jiných osob nebo psů. Nikdy nevíte, kdy se vám může hodit.

Při aktivitách, jako je běhání, jízda na kole nebo procházky, zvažte použití vodítka, které si připnete na opasek. Díky těmto vodítkům budete mít volné ruce, což vám umožní prozkoumávat okolí, používat vycházkové hole nebo zachycovat nezapomenutelné okamžiky fotoaparátem a zároveň mít psa pod kontrolou. Hodit se může také vodítko s amortizérem.

Postroj pro psa

Postroj poskytuje vašemu mazlíčkovi větší pohodlí a bezpečí. Vyberte postroj, který dobře sedí a je pro pejska pohodlný.

Postroje mohou být skvělou volbou také v případě, že chcete nechat svého pejska spálit trochu více energie prostřednictvím tahání. V tom případě nezapomeňte na to, aby byl postroj polstrovaný a dobře rozkládal váhu psa. Hodit by se vám mohlo také delší vodítko s amortizérem a bederní pás pro připnutí.

Batoh pro psy

Když se se psem vydáváte na venkovní dobrodružství, je užitečné, aby měl u sebe nějaké další zásoby, jako je voda, svačina a sáčky na exkrementy. Batohy pro psy vám nejen ulehčí náklad, ale také poskytnou vašemu příteli dobré sportovní vyžití. Jsou ideální pro pejsky, kteří mají stále hodně energie. Pozor, abyste batoh nepřetěžovali, nebo mu nechyběly podšité body.

Sáčky na výkaly

Je důležité být zodpovědný táborník nebo turista, pokud jde o psí výkaly. I v divočině je nutné po svém psovi uklízet. Nezapomeňte s sebou nosit sáčky na výkaly, abyste mohli uklidit veškerý nepořádek, který po sobě váš pes zanechá. Využít můžete i ekologickou variantu kompostovatelných sáčků

Nejenže tím udržíte čisté prostředí, ale také zajistíte, že se ostatní táborníci a turisté nebudou muset potýkat s nepříjemnými pohledy nebo zápachem.

Turistické boty

Možná si říkáte, zda jsou turistické boty pro psy opravdu nutné. Ale stejně jako my nosíme boty, které chrání naše nohy při túrách v různých terénech, mohou naši chlupatí společníci využít stejné ochrany.

TIP: Při výběru turistických bot, pro vás byste měli zohlednit také jejich vhodnost pro jednotlivé typy chodidel.

 

Ve skutečnosti psi často potřebují boty více, než si myslíme, zejména když se vydávají na kempování nebo pěší výlety, kde se mohou setkat s drsnou krajinou. Zatímco jejich předkové se pohybovali bosí, domestikace a život ve městě způsobily, že tlapky našich mazlíčků jsou zranitelnější.

Turistické boty mohou chránit tlapky vašeho psa před nečekanými zraněními, extrémními teplotami a škodlivými látkami, jako jsou chemikálie, pesticidy nebo odpadky po ostatních.

Při výběru správných turistických bot pro svého psa zvažte faktory, jako je velikost, střih, prodyšnost a odolnost, abyste zajistili, že budou splňovat potřeby vašeho chlupatého přítele.

Světelný obojek a reflexní vesta

Pro větší bezpečnost při nočních dobrodružstvích zvažte použití svítícího obojku nebo reflexní vesty pro psa pro svého psa, čímž ho zviditelníte pro projíždějící vozidla. Je to jednoduchý, ale účinný způsob, jak zvýšit viditelnost a zajistit bezpečnost psa během nočních vycházek.

5 kempů v České republice, ideálních pro dovolenou se psem

Nabízíme vám 5 skvělých kempů v  České republice, kam můžete vyrazit se svým psem. V těchto kempovacích lokalitách se můžete těšit na krásnou přírodu, příjemné prostředí a zároveň si užít dovolenou se svým nejlepším čtyřnohým přítelem.

Kemp Lučina, Jeseníky 

Tento kemp se nachází v malebné krajině Jeseníků a nabízí skvělé možnosti pro pěší turistiku a horské výlety. Zdejší okolí je vhodné jak pro kratší procházky, tak i pro náročnější túry. Kemp Lučina je přátelský k psům a poskytuje speciální vybavení pro jejich pohodlí.

Kemp U Štěrbů, Krkonoše 

Obklopený krásnými vrcholy Krkonoš, kemp U Štěrbů je skvělou volbou pro milovníky hor a přírody. Zde si můžete užít procházky po malebných stezkách a prozkoumávat okolní horské cesty. Kemp nabízí psím přátelům dostatek prostoru a pohodlí.

Kemp Podroužek, Šumava 

Šumavský národní park je ideálním místem pro dovolenou s psem. Kemp Podroužek se nachází v srdci této přírodní rezervace a nabízí bohaté možnosti pro procházky po lesích, jezera a malebná údolí. V kempu jsou k dispozici vyhrazené prostory pro psy a vstřícný personál.

Kemp Malá Skála, Český ráj

Pokud máte rádi pískovcové skály a romantické údolí, kemp Malá Skála v Českém ráji je pro vás to pravé místo. Tato oblast je známá svými skalními útvary a malebnými říčními soutěskami. V kempu jsou akceptováni psi a je zde dostatek přírodních tras, které můžete s vaším psem objevovat.

Kemp Bucek, Jižní Morava 

Jižní Morava je proslulá svými vinicemi, cyklistickými trasami a malebnými vesničkami. V kempu Bucek si můžete užít klidnou atmosféru a vydat se na procházky po okolní krajině. Kemp je přátelský k psům a nabízí vhodné prostředí pro jejich pobyt.

Závěrem

Kempování se psem je nejen skvělou příležitostí pro dovolenou s celou rodinou, ale také skvělým způsobem, jak prožít čas se svým nejlepším čtyřnohým přítelem. 

Pamatujte však, že zodpovědnost a respekt vůči přírodě a ostatním návštěvníkům jsou nezbytné. Vždy se ujistěte, že dodržujete pravidla kempu a udržujte čistotu ve svém okolí. Pečujte o pohodlí svého psa, zabezpečte ho správnou výbavou a dostatkem čisté vody a jídla. 

Ať už se rozhodnete vydat se do malebných hor, klidných lesů nebo na břeh jezera, kempování se psem vám přinese nezapomenutelné zážitky a vzácné společné chvíle. 

 

Článek jsme pro vás připravili ve spolupráci s:

PoctiveSEO: Naučte se, jak psát články, které vydělávají.

Autor: Pavel Horský, SEO copywriter

Zpět do obchodu