VELKÁ AKCE na pamlsky - až 40% slevy! 🐕 na všechny produkty z kategorie Pamlsky! 🍗 Slevy jsou již započítány, není potřeba slevový kód. Jen do vyprodání!

12 hlídacích plemen, která by za vás dala život

Když přijde na ochranu vašeho domova a bezpečí osob, které v něm žijí, je potřeba vybrat toho správného psa. Existují plemena, která mají hlídání lidí a střežení objektů v krvi. Někteří vám oznámí, že se něco děje, hlasitým štěkotem. Jiní si to s vetřelci půjdou vyřídit osobním kontaktem. V tomto článku najdete 12 plemen, které berou hlídaní vážně.

 

 

1. Dobrman

Jeden pohled na tohoto statného a agilního psa, a myšlenky na vstup na váš pozemek nezvané návštěvníky hned přejdou. Kdyby vizuální kontakt nestačil, dobrmani se rozhodně umí ozvat. Jde o velmi chytrého psa, který je na svého majitele silně vázaný. Potřebuje důslednou výchovu, správnou socializaci a zvýšené množství pohybu i pracovních aktivit (výcvik, obrany, sport atd.). Je skvělý ochranář, zároveň velmi citlivý vůči své rodině, na kterou nedá dopustit.

lying-1283356_1920c-6490_3

 

 

2. Rhodéský ridgeback

Ridžbek je velmi přátelský pejsek, který vyžaduje stálý kontakt se svým pánem. Proto jsou často vybírání zejména jako rodinní psi, zároveň mají ale silný ochranářský pud. Jde o velmi bystré a šikovné hlídače s dobrým loveckým pudem. Původ plemene je v Africe, kde pomáhal domorodým kmenům s lovem lvů (vystopovali jej a zadrželi, dokud nepřišel lovec). Je nenáročný na péči, potřebuje ale velké množství pohybu a společných aktivit.

rhodesian-ridgeback-2729375_1920dog-3757537_1920

 

 

3. Obří knírač

Tohle plemeno nejen vypadá hrozivě, má pro to i profesionální vybavení – silný skus a štěkot, ze kterého tuhne krev v žilách. Pokud chcete mít z toho psa společníka, je potřeba tyto jeho pudy potlačovat už od psího dětství. V opačném případě se z nich stávají hlídači a bojovníci na život a na smrt.

obří knírač

 

 

4. Německý ovčák

Němečtí ovčáci mají široké využití jako pracovní psi. Můžete z nich udělat pastevce, policejního psa nebo dokonalého hlídače – vše záleží na tom, jakým směrem ho povedete. Mají silný teritoriální pud, který se projevuje v hlídání hranic pozemku štěkotem a výhružnými signály.

dog-2386814_1920black-german-shepherd-2994409_1920

 

 

5. Kuvasz

Zástupci tohoto nepříliš známého plemene vypadají jako slovenský čuvač, jen mají trochu více „labradoří“ rysy. Jejich srst je hustá a samočistící, skvěle se hodí na celoroční pobyt venku. V kotci mu ale příjemně nebude – potřebuje stále hlídat svůj pozemek a veškeré dění. Kuvasz je velmi oddaný a jeho instinkt mu radí ochraňovat všechny členy smečky až do posledního dechu.

kuvasz

 

 

6. Šarpej

Čínské plemeno shar-pei je velmi nezávislý a samostatný pes, který je však vůči cizím lidem nedůvěřivý až útočný. Je to hlídací pes v pravém slova smyslu – narušitele se nebojí odehnat či případně naadnout. Již u vzniku plemene byl tento pejsek chován za účelem ochrany obydlí a stád. Na pohyb a péči je nenáročný, zvýšenou pozornost je nutné věnovat čistotě kůže a kožních záhybů.

beach-435795_1920 (2)shar-pei-5256834_1920

 

 

7. Akita Inu

Akity jsou velmi inteligentní a zvídaví psi. Často bývají velmi věrné a ochranářské vůči svým páníčkům, k cizincům se chovají ostražitě. Původně byly vyšlechtěny právě k hlídání, proto je pro ně toto chování tak přirozené. Jsou velmi náročné na pohyb a dokáží být také pěkně tvrdohlavé. Pro správnou výchovu je za potřebí zkušeného a trpělivého pána.

dog-2366239_1920dog-979423_1920

 

 

8. Chow chow

Do tohoto pejska byste to možná neřekli, přesto z něj může být skvělý hlídač. Čau čau byl kdysi využíván na hlídání velkých paláců v Asii, už v té době se ochranářství zapsalo do jeho DNA. Je temperamentní a má sklony být teritoriální. Jeho srst je dost náročná na údržbu, vyžaduje pravidelné kartáčování. 

dog-5213095_1920chow-chow-4294092_1920

 

9. Komondor

Známý zejména pro své dredy, komondor je i skvělým hlídačem a pomocníkem při ochraně majetku. Byl vyšlechtěn za účelem ochrany stád, je soběstačný a vytrvalý. Bezvýhradně střeží svou rodinu, k cizím lidem je nedůvěřivý a odmítavý. Akceptuje pouze cizince, kteří do domu chodí pravidelně (známí rodiny, přátelé apod.) Není příliš aktivní, může pobývat celoročně venku.

komondor

 

 

10. Rotvajler

Podobně jako u dobrmana, rotvajler je efektivním zabezpečením pozemku už díky svému vzhledu. Navzdory tomu, že dokáže hlídat od rána do večera, je to velmi milý a přátelský pes. Miluje svou rodinu a především děti. Na první pohled si u něj všimnete, jak je mohutný a zároveň pohyblivý. Nepotřebuje žádnou speciální péči, nezbytností je ale dostatek fyzického využití – dlouhé, minimálně hodinové procházky a zaměstnání psychické (plnění úkolů, výcvik, sport).

rottweiler-3477556_1920dog-school-672716_1920

 

 

11. Bullmastiff

Po pohledu na tohoto psa byste do něj rozhodně neřekli, že jde o energického sportovce, který může být i výborným hlídačem. Je velmi odvážný, ochotný bránit svého pána i v kritických situacích. Ke své rodině se chová mile, má dobrý vztah k dětem a je klidný. Potřebuje důslednou výchovu a mnoho společně stráveného času pro navázání správného vztahu. Dříve pomáhal myslivcům potlačit pytláctví, ochranářství má prostě v krvi.

bullmasstif2bullmasstif

 

 

12. Belgický ovčák malinois

BO, zejména maliňáci, jsou vytrvalí pracovní psi. Mají celou řadu povahových vlastností, které je předurčují k ochraně majetku a osob. Jedná se o výborného obranáře, který dokáže být k cizím lidem velmi tvrdý a nekompromisní. Má ostrý, pronikavý štěkot a rychlé pohyby. Při nedostatku pohybu a zaměstnání se z něj ale stane pes nevyrovnaný, nespokojený a úzkostlivý.

dog-5094589_1920happy-dog-5211927_1920

 

Pokud potřebujete spolehlivého hlídače, výše uvedená plemena jsou pro tuto práci jako dělaná. Nezapomínejte ale na to, že každé plemeno má své specifické potřeby a nestačí mu pouze o samotě běhat dokola po pozemku. Každý pejsek potřebuje kontakt s člověkem a to správné pouto, aby vás ochraňoval den co den jako svou vlastní rodinu.

 

Zpět do obchodu