Pes do bytu? 10 psích plemen, která budou v bytě spokojená

Časy, kdy byl pejsek vítaným společníkem jen na zahradě, už jsou dávno pryč. Mnoho obyvatelů bytových domů i paneláků si pořizuje čtyřnohého přítele bez obav – stačí si vybrat to správné plemeno.

 

Ne pro každého pejska je bydlení v bytě vhodné. Obzvlášť aktivní plemena a psi se slonem k hlídání se do bytu nehodí. Nejen, že nejsou úplně šťastní, radost z nich nebudou mít ani sousedi. Částečně se dá ale každý pejsek vychovat a vycvičit tak, aby pobyt v jedné domácnosti byl pro obě strany pohodový. Hlavní je naplnit všechny pejskovo potřeby, potom s vámi bude šťastný kdekoliv.

Druhou stránkou je samotná péče o pejska i prostor, ve kterém žije. Pokud si chcete ušetřit starosti s nekonečným úklidem chlupů, pořiďte si plemeno, které nelíná. Takový pejsek je zároveň i vhodnější pro alergické členy domácnosti.

 

10 klidných malých plemen do bytu

 

1. Francouzský buldoček

Nenáročný milující společník, který se více hodí do klidnější domácnosti. Je veselý, inteligentní a odvážný. Jen výjimečně se uchyluje ke štěkotu, má kladný vztah k dětem a na svého pána je citově vázaný. Ke spokojenosti mu stačí pohodlný pelíšek a 2 procházky denně.

french-bulldog-blue-3151682_1920

 

 

2. Mops

Má mírumilovnou, přátelskou a společenskou povahu. I ve štěněcím věku se vyznačuje klidným chováním, nemá sklony ke žvýkání vybavení a velmi rychle se učí. Mopsík potřebuje být považován za právoplatného člena rodiny, nehodí se pro sport ani kynologii. Je nenáročný na pohyb, pár procházek denně postačí, ale potřebuje trávit dostatek času se svou rodinou.

dog-2640079_1920dog-123722_1920

 

 

3. Jezevčík

Dlouhosrstý, krátkosrstý nebo drsnosrstý – jezevčík je klasika. Je velmi inteligentní a dá vám to poznat zejména na své tvrdohlavosti. Tím pádem se ale také hodí na společné pohybová a naučné aktivity. Původ má tento pejsek u myslivců, kde zastával důležitou loveckou práci. Od vás tedy bude požadovat stejné vytížení jeho hlavy i těla. Jezevčíci lpí na svých pánech a potřebují trávit čas s lidmi, jsou náročnější na výchovu i potřebu pohybu.

 

dog-5492194_1920

 

 

4. Kavalír King Charles Španěl

Nenápadný flekatý psí kamarád, ideální pro rodiny s dětmi. Je výborný sportovec, vhodný na agility i dlouhé výlety do přírody, zároveň v klidu zvládá pobyt v bytě. Je velmi přátelský a snadno cvičitelný a vhodný i k dalším zvířatům. Hodí se i ke starším lidem, kteří už nemohou pejskovi poskytovat tolik pohybu – přizpůsobí se vašemu životnímu stylu.

dog-806883_1920dog-3170796_1920

 

 

5. Norfolský teriér

Nepříliš známé plemeno, které však vyniká svými schopnostmi. Je to malý pejsek, potřebuje důslednější výchovu a dostatek pohybu. Potom je z něj skvělý psí parťák, který by za svou rodinu položil život. Jeho srst prakticky nepelichá a udržuje se trimováním. Je to bystrý pejsek, oproti jiným teriérům ale povahově klidnější.

dog-3890592_1920norfolský

 

 

6. Papillon (motýlek)

Přizpůsobivý pejsek, který je vhodný jak na sportování, tak pro gaučink. Je snadno cvičitelný a velmi inteligentní, jeho hlavička si zaměstnání vyloženě vyžaduje. Potřebuje dostatek pohybu a je nutné se mu věnovat. Má ladnou chůzi a vytříbené způsoby, nemá žádné sklony k ničení. Získá si vás svou veselou a hravou povahou.

papillon-274181_1920papillon

 

7. Shih tzu

Ši-tzu je chytrý, aktivní pejsek, vhodný pro sportovněji založené páníčky. Je nenáročný na prostor a svého pána následuje kamkoliv. Jde o hravého, sebevědomého pejska, který se snadno cvičí a je pro každé dobrodružství. Zvláštní péči vyžaduje jeho srst, tu je potřeba pravidelně česat. Mnoho majitelů shi-tzu řeší tento neduh ostříháním srsti na krátko.

dog-2746234_1920

 

 

8. Toy pudl nebo trpasličí pudl

Pudlíci jsou milí a nenároční společníci. Jejich srst nepelichá, jsou hraví a inteligentní. Snadno se cvičí a svou denní aktivitu dokáží uzpůsobit tempu svého pána. Malí pudlíci jsou vhodní i pro psí sporty, jako je agility, a na výcvik triků. Jedinou nevýhodou jsou sklony k častějšímu štěkání z nervozity, páníček by tak měl mít výchovu pejska pod kontrolou a vždy mu ukázat, že se nemá čeho bát.

dog-4742391_1920toy-pudl

 

9. Westík

West highland white teriér je aktivní, veselý pejsek, který si však potrpí na svou hrdost. Hodí se i k dětem, potřebuje více fyzického vyžití a trpělivou výchovu – dokáže být pěkně paličatý. Není problém ho navyknout na pobyt v bytě, naučit se musí hlavně ovládat svůj štěkot. Má lovecké sklony a je potřeba ho pořádně zaměstnat, jinak si najde své vlastní aktivity, jak se zabavit (a ty se vám líbit nemusí).

the-west-highland-white-terrier-3426107_1920west-highland-terrier-1921859_1920

 

10. Yorkshirský teriér

Jorkšír je tzv. módní plemeno, které si mnoho lidí pořizuje jen z toho důvodu, že je „in“. Tento malý pejsek má přitom tolik co nabídnout! Je chytrý, učenlivý a věrný. Jorkšírský teriér nepelichá a při správné výchově dokáže být velmi klidný a tichý, i když oznamovací povinnosti nezanedbává. Není náročný na pohyb, potřebuje se svým pánem ale trávit dostatek společného času. Hodí se i na rekreační sportování, jako je agility nebo dog dancing.

yorkie-2436954_1920yorkshire-terrier-5151248_1920

 

Tak co, máte svého favorita? Nezapomeňte pejska vždy vybírat od prověřených chovatelských stanic a nepodporujte množírny. Pokud potřebujete s výběrem pomoci, neváhejte nám napsat na chat, rádi si s vámi o pejskovi popovídáme :)

 

Nezapomeňte Vašeho psa také odměnit kvalitním pamlskem

Zpět do obchodu