VELKÁ AKCE na pamlsky - až 40% slevy! 🐕 na všechny produkty z kategorie Pamlsky! 🍗 Slevy jsou již započítány, není potřeba slevový kód. Jen do vyprodání!

Jaké přírodní prostředky pomáhají zdraví zubů a dásní u psů?

Zdraví ústní dutiny je důležitou součástí celkového zdraví a pohody našich psů. Ústní dutina je bránou do těla a ovlivňuje nejen kvalitu života, ale i funkci orgánů, jako jsou srdce, ledviny a játra. Zánět a infekce v ústech mohou vést k vážným onemocněním, jako je ztráta zubů, abscesy, a selhání orgánů. Proto je důležité pravidelně kontrolovat a čistit zuby a dásně našich psů a zabránit tak tvorbě zubního plaku a zubního kamene, které jsou hlavními příčinami ústních problémů.

Bohužel mnoho psů trpí problémy se zuby a dásněmi, jako jsou zubní plak, zubní kámen, zánět dásní, zubní kaz, ztráta zubů nebo nepříjemný dech. Tyto problémy mohou být nejen bolestivé a nepříjemné pro naše čtyřnohé přátele, ale také mohou vést k vážnějším komplikacím, jako jsou infekce, záněty, cukrovka, srdeční choroby nebo rakovina.

Existuje mnoho komerčních produktů, které slibují udržovat zdraví ústní dutiny u psů, jako jsou zubní pasty, kartáčky, ústní vody, žvýkací tyčinky atd. Nicméně, některé z těchto produktů mohou obsahovat chemikálie, konzervanty, barviva, umělé příchutě, cukry, obiloviny nebo jiné látky, které mohou být pro psy škodlivé nebo alergenní. Mnoho majitelů psů se tak obrací k přírodním prostředkům, které jsou bezpečné, zdravé a účinné pro udržování zdraví ústní dutiny u psů. Proto vždy vybírejte kvalitní dentální přípravky pro psy, ideálně s přírodním složením, které naleznete například ZDE.

V tomto článku se podíváme na některé z nejlepších přírodních prostředků, které můžete použít pro prevenci nebo léčbu ústních problémů u psů. Tyto přírodní prostředky poskytují živiny, enzymy, antioxidanty, vitamíny, minerály, probiotika a bylinky, které podporují zdravé zuby a dásně, bojují proti bakteriím, plaku, kameni, zánětu a infekci, zlepšují dech a imunitu, a pomáhají hojit rány a podráždění. Tyto přírodní prostředky jsou také snadno dostupné, jednoduché na použití a chutné pro psy. Představíme vám některé z nich a vysvětlíme, jak fungují, jak je správně používat a jaké je jejich dávkování.

A dog with healthy teeth and gums surrounded by lemon balm, rosehip, calendula, ginseng and kelp

 

Probiotika

Probiotika jsou živé mikroorganismy, které podporují zdravou orální mikroflóru a pomáhají předcházet tvorbě zubního plaku. Zubní plak je lepkavá vrstva, která se tvoří na zubech a dásních a obsahuje miliony bakterií. Některé z těchto bakterií jsou prospěšné, ale některé jsou škodlivé a mohou způsobovat zánět, infekci, zubní kámen, ztrátu zubů a špatný dech. Probiotika pomáhají udržovat rovnováhu mezi prospěšnými a škodlivými bakteriemi v ústech a snižují riziko ústních problémů.

Probiotika můžete podávat svému psovi buď jako doplněk stravy nebo jako součást jeho stravy. Existují speciální probiotické doplňky pro psy, které obsahují různé kmeny bakterií, jako jsou Lactobacillus, Bifidobacterium, Enterococcus, Streptococcus, atd. Obvykle se doporučuje podávat 1-2 kapsle nebo tablety denně, podle velikosti a zdravotního stavu psa.

Pokud chcete podávat probiotika jako součást stravy svého psa, můžete mu nabídnout některé potraviny, které přirozeně probiotika obsahují, jako jsou jogurt, kefír, sýr, kysané zelí, nakládaná okurka, miso, tempeh, atd. Tyto potraviny jsou bohaté na živé kultury bakterií, které podporují zdraví ústní dutiny. Můžete je přidat do krmiva svého psa nebo mu je podávat jako pamlsky. Doporučuje se podávat 1-2 lžíce jogurtu nebo kefíru, nebo 1-2 kousky sýra nebo zelí denně, podle velikosti a chuti psa.

dog with jogurt and kefír and kysané zelí , soft lighting, diverse, high depth of field

 

Syrové maso a kosti

Syrové maso a kosti poskytují živiny a enzymy, které podporují zdravé zuby a dásně. Syrové maso obsahuje bílkoviny, tuky, vitamíny a minerály, které jsou nezbytné pro růst a opravu tkání. Syrové maso také obsahuje enzymy, které pomáhají trávit potravu a rozkládat plak. Syrové kosti obsahují vápník, fosfor, hořčík a další minerály, které posilují zubní sklovinu a kostní strukturu. Syrové kosti také působí jako přírodní kartáčky na zuby, které odstraňují plak a masírují dásně.

Syrové maso a kosti můžete podávat svému psovi buď jako hlavní součást jeho stravy nebo jako doplněk jeho stravy. Existuje speciální syrová strava pro psy, nazývaná také jako BARF. Ta kombinuje různé druhy masa, kostí, orgánů, zeleniny, ovoce a dalších přísad, které napodobují přirozenou stravu psů v divočině. Tuto stravu můžete zakoupit již připravenou nebo ji pro svého psa vypočítat a připravit sami. Obvykle se doporučuje podávat množství potravy odpovídající 2-3% tělesné hmotnosti psa denně, rozdělené do dvou nebo tří porcí.

Pokud chcete podávat syrové maso a kosti jako doplněk stravy svého psa, můžete mu nabídnout některé druhy masa a kostí, které jsou vhodné pro psy, jako jsou hovězí, kuřecí, krůtí, jehněčí, vepřové, rybí, kachní, králičí, atd. Dbejte na to, aby byly vždy syrové, například vařené drůbeží kosti jsou psům velmi nebezpečné kvůli ostrému štěpení!
Obvykle se doporučuje podávat syrové maso jako doplněk běžné krmné dávky v hodnotách 10-15% tělesné hmotnosti psa týdně, rozdělené do několika porcí. Při podávání syrového masa a kostí je důležité dodržovat některá bezpečnostní pravidla, jako jsou:

 • Vyhněte se podávání vařených nebo tepelně upravených kostí, které se mohou snadno rozštípat a způsobit poranění úst, krku nebo trávicího traktu psa.
 • Vyhněte se podávání malých nebo ostrých kostí, které se mohou snadno zaseknout v ústech nebo krku psa nebo způsobit udušení.
 • Vyhněte se podávání kostí, které jsou příliš velké nebo tvrdé pro psa, které mohou způsobit zlomení nebo poškození zubů.
 • Vyhněte se podávání kostí, které jsou kontaminované nebo zkažené, které mohou způsobit otravu nebo infekci. Pokud si nejste jistí původem nebo čerstvostí masa a kostí, nechte je pro jistotu alespoň 48 hodin v mrazáku, abyste se zbavili patogenů.
 • Vyberte kosti, které jsou vhodné pro velikost, věk a zdravotní stav psa.
 • Hlídejte svého psa, když žvýká kosti, a zkontrolujte jeho ústa a zuby po každém žvýkání.
 • Udržujte kosti čerstvé a v chladu a vyhoďte je, pokud jsou staré nebo zkažené.

 

a dog chewing on pork bone, soft lighting, diverse, high depth of field

 

Přírodní žvýkací pamlsky

Přírodní pamlsky ke žvýkání, jako jsou hovězí průdušky, himalájské tyčinky nebo sušené šlachy, jsou dobrým způsobem, jak udržet psa šťastného a zdravého. Žvýkání pomáhá odstraňovat zubní plak a obsahuje enzymy, které podporují zdraví úst. Také poskytují bílkoviny, tuky, vitamíny a minerály, které jsou nezbytné pro růst a opravu tkání. Uspokojují přirozený instinkt psa žvýkat a pomáhají mu uvolnit stres a zahnat nudu.

Pokud chcete podávat přírodní žvýkací pamlsky jako součást stravy svého psa, můžete mu nabídnout některé druhy masa a kostí, které jsou vhodné pro žvýkání, jako jsou hovězí průdušky, sušené šlachy, sušené uši, sušené kopyta, sušené kůže, atd. Obvykle se doporučuje podávat 5-10% tělesné hmotnosti psa týdně, rozdělené do několika porcí. Při podávání přírodních žvýkadel je důležité dodržovat některá bezpečnostní pravidla, jako jsou:

 • Vyhněte se podávání žvýkadel, která jsou příliš malá nebo ostráá pro psa, které mohou způsobit udušení nebo poranění úst, krku nebo trávicího traktu psa.
 • Vyhněte se podávání žvýkadel, která jsou kontaminovaná nebo zkažená a mohou způsobit otravu nebo infekci.
 • Vyberte žvýkadla, která jsou vhodná pro velikost, věk a zdravotní stav psa, jako jsou hovězí průdušky, sušené šlachy, atd.
 • Dohlížejte na svého psa, a zkontrolujte jeho ústa a zuby po každém žvýkání.
 • Udržujte žvýkadla čerstvá a v chladu a vyhoďte je, pokud jsou stará nebo zkažená.

 a dog chewing on himalajan cheese bone, soft lighting, diverse, high depth of field

Antioxidanty, vitamíny a minerály

Antioxidanty, vitamíny a minerály, jako jsou vitamín C, vitamín E, zinek a koenzym Q10, pomáhají chránit zuby a dásně před poškozením způsobeným volnými radikály a zánětem. Volné radikály jsou nestabilní molekuly, které vznikají v důsledku oxidace v těle. Oxidace je proces, který probíhá při dýchání, trávení, cvičení, stresu, nemoci, stárnutí, atd. Volné radikály mohou poškodit buňky, tkáně a orgány, včetně zubů a dásní, a způsobit různá onemocnění, jako jsou záněty, infekce, rakovina, atd. Antioxidanty jsou látky, které neutralizují volné radikály a chrání tělo před oxidativním stresem. Vitamíny a minerály jsou nezbytné pro správnou funkci těla, včetně růstu a opravy tkání, imunitního systému, metabolismu, atd.

Existují speciální antioxidantové, vitamínové a minerální doplňky pro psy, které obsahují různé látky, jako jsou vitamín C, vitamín E, zinek, koenzym Q10, atd.

Pokud chcete podávat antioxidanty, vitamíny a minerály jako součást stravy svého psa, můžete mu nabídnout některé potraviny, které obsahují přirozeně tyto látky, jako je červené a lesní ovoce (maliny, borůvky, ostružiny, rybíz), zelená listová zelenina (špenát, kadeřávek, mikrogreens, zelí, mangold, rukola), mrkev, brokolice, slunečnicový olej, ryby, vejce, játra, atd. Tyto potraviny jsou bohaté na antioxidanty, vitamíny a minerály, které podporují zdraví ústní dutiny.

 

Bylinky

Bylinky jsou rostliny, které mají léčivé, aromatické nebo kořenící účinky. Některé bylinky mají antibakteriální a protizánětlivé účinky a mohou pomoci udržovat ústní dutinu psa čistou a zdravou. Některé bylinky také pomáhají zlepšit dech a snižovat zánět v ústech.

Některé bylinky, které můžete použít pro prevenci nebo léčbu zubních infekcí u psa, jsou:

 • Hřebíček: Hřebíček je jedna z bylinek, které mají antibakteriální a protizánětlivé účinky a může pomoci udržovat ústní dutinu psa čistou a zdravou. Hřebíček také pomáhá zmírnit bolest a podráždění v ústech. Můžete použít hřebíčkový olej nebo extrakt jako ústní vodu nebo pastu pro svého psa. Můžete také přidat pár kapek hřebíčkového oleje do vody. Doporučuje se podávat 1-2 kapky hřebíčkového oleje denně, podle velikosti a zdravotního stavu psa.

 • Kurkuma: Kurkuma obsahuje kurkumin, který má silné protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Kurkuma může pomoci snížit zánět, infekci, krvácení a bolest v ústech. Můžete přidat kurkumu do stravy svého psa nebo ji smíchat s kokosovým olejem a nanést na zanícené dásně. Můžete také připravit kurkumový čaj nebo ústní vodu pro svého psa, a to jak z čerstvé, tak ze sušené kurkumy. Doporučuje se podávat 1-2 lžičky kurkumy, nebo 1-2 lžíce kurkumového čaje nebo ústní vody denně, podle velikosti a zdravotního stavu psa.

 • Neem: Neem je rostlina, která má antibakteriální a antifungální účinky. Neem může pomoci zabít bakterie, plísně a parazity, kteří způsobují zubní plak, zubní kámen, zánět a infekci v ústech. Neem také podporuje hojení ran a zabraňuje tvorbě zubního kamene. Můžete použít neemový olej nebo extrakt jako ústní vodu nebo pastu pro svého psa. Můžete také přidat pár kapek neemového oleje nebo extraktu do vody pro svého psa nebo mu nabídnout čerstvé nebo sušené listy neem k žvýkání. Doporučuje se podávat 1-2 kapek neemového oleje nebo extraktu, nebo 1-2 listy neem denně, podle velikosti a zdravotního stavu psa.

 • Petržel: Petržel je bohatá na vitamín C, který podporuje imunitní systém a zdraví dásní. Petržel také pomáhá neutralizovat zápach z úst a má mírné diuretické účinky, které pomáhají odplavovat toxiny z těla. Můžete přidat petržel do stravy svého psa nebo ji smíchat s jogurtem nebo kefírem, nechat je zamrazit ve formě, a podávat jako pamlsky. Můžete také připravit petrželový čaj nebo ústní vodu pro svého psa. Doporučuje se podávat 1-2 lžíce petržele, nebo 1-2 lžíce petrželového čaje nebo ústní vody denně, podle velikosti a zdravotního stavu psa.

 • Máta peprná nebo máta klasnatá: Tyto bylinky mají osvěžující a dezinfekční účinky a mohou pomoci zlepšit dech a snížit zánět v ústech. Můžete přidat pár kapek esenciálního oleje z máty do vody pro svého psa nebo mu nabídnout čerstvé listy k žvýkání. Můžete také připravit mátový čaj nebo ústní vodu pro svého psa. Doporučuje se podávat 1-2 kapek esenciálního oleje z máty, nebo 1-2 listy máty denně, podle velikosti a zdravotního stavu psa.

Tyto bylinky můžete používat samostatně nebo je kombinovat podle potřeby. Doporučujeme také pravidelně čistit vašemu pejskovi zuby, například s přírodním olejíčkem od Dokonalé Lásky a vyhledat veterináře, pokud si všimnete nějakých známek infekce nebo bolesti.

 a dog with cloves and turmeric and neem and parsley and mint around the dog, soft lighting, diverse, high depth of field

 

Kelpa

Kelpa je mořská řasa, která je jedním z nejúčinnějších přírodních prostředků pro zdraví ústní dutiny u psů. Kelpa obsahuje jód, který podporuje činnost štítné žlázy, pituitary a nadledvin. Také pomáhá předcházet hyperthyreóze u psů, která je ekvivalentem zvětšené štítné žlázy u lidí. Kelpa je také bohatá na minerály a vitamíny, které podporují zdravé zuby a dásně.

Jak kelpa působí na zuby a dásně?

Kelpa obsahuje polysacharid s hustou, lepkavou konzistencí nazývaný alginát. Tyto polysacharidy mají antibakteriální účinky v ústech, vytvářejí tenký film na zubech a dásních, který pomáhá chránit a podporovat zdravou bakteriální rovnováhu v ústech. Navíc nedávné studie ukázaly, že na povrchu kelpu žije kmen prospěšných bakterií, nazývaný Bacillus lichenformis. Po vstupu do úst dokončí Bacillus lichenformis svůj životní cyklus a uvolní enzym, který rozkládá bakteriální biofilm, který způsobuje zubní plak a zubní kámen.

Jak používat kelpu u psů pro zdravé zuby?

Kelpu je možné podávat psům buď v práškové, granulované nebo tekuté formě. Prášek nebo granule lze přidávat do krmiva, zatímco tekutina se může podávat do vody nebo přímo do úst. Doporučené dávkování pro kelpu je následující:

 • Pro psy do 11 kg: 1/4 čajové lžičky nebo 1/2 kapsle, 1-3krát denně
 • Pro psy 11-20 kg: 1/2 čajové lžičky nebo 1 kapsle, 1-3krát denně
 • Pro psy 20-45 kg: 1/2 až 3/4 čajové lžičky nebo 1-2 kapsle, 2-3krát denně
 • Pro psy nad 45 kg: 2 čajové lžičky nebo 1-2 kapsle, 3-4krát denně

Pokud má váš pejsek nějaké zdravotní komplikace, před použitím kelpy se poraďte se svým veterinářem, zda je vhodná pro vašeho psa, a sledujte jeho reakci. Někteří psi mohou být alergičtí na mořské řasy nebo mít problémy s jódem. Pokud si všimnete nějakých nežádoucích účinků, jako jsou podráždění, svědění, zvracení, průjem nebo změny chování, přestaňte kelpu podávat a vyhledejte veterinární pomoc.

kelp for dogs in package, soft lighting, diverse, high depth of field

 

Ostružiny

Ostružiny jsou bobule, které jsou bohaté na vitamín C, který podporuje imunitní systém a zdraví dásní. Také obsahují antioxidanty, které chrání zuby a dásně před poškozením způsobeným volnými radikály a zánětem.

Jak ostružiny působí na zuby a dásně?

Ostružiny mají mírně kyselou chuť, která pomáhá neutralizovat bakterie v ústech a snižovat zubní plak. Ostružiny také obsahují antokyany, které jsou pigmenty (barviva), které jim dávají tmavou barvu. Antokyany mají protizánětlivé a antibakteriální účinky, které pomáhají zklidnit a léčit zanícené dásně. Ostružiny také posilují cévy v dásních a zabraňují krvácení.

Jak používat ostružiny pro zdraví zubů a dásní u psů?

Ostružiny můžete podávat svému psovi jako pamlsky nebo je přidávat do jeho krmiva. Můžete také použít ostružinovou šťávu nebo extrakt jako ústní vodu nebo sprej. Doporučené dávkování pro ostružiny je následující:

 • Pro psy do 11 kg: 1/4 šálku čerstvých nebo mražených ostružin nebo 1/4 lžičky ostružinové šťávy nebo extraktu, 1-2krát denně
 • Pro psy 11-20 kg: 1/2 šálku čerstvých nebo mražených ostružin nebo 1/2 lžičky ostružinové šťávy nebo extraktu, 1-2krát denně
 • Pro psy 20-45 kg: 1 šálek čerstvých nebo mražených ostružin nebo 1 lžička ostružinové šťávy nebo extraktu, 1-2krát denně
 • Pro psy nad 45 kg: 2 šálky čerstvých nebo mražených ostružin nebo 2 lžičky ostružinové šťávy nebo extraktu, 1-2krát denně

Před použitím ostružin se ujistěte, že jsou čisté a bez pesticidů nebo jiných chemikálií. Pokud používáte ostružinovou šťávu nebo extrakt, zřeďte je vodou v poměru 1:10. Pokud si všimnete nějakých nežádoucích účinků, jako jsou alergie, podráždění, zvracení, průjem nebo změny chování, přestaňte ostružiny podávat a vyhledejte veterinární pomoc.

dog eating blackberries, soft lighting, diverse, high depth of field

 

Slunečnicový olej

Slunečnicový olej je zdrojem vitamínu E, který má protizánětlivé a hojivé účinky. Vitamín E také pomáhá zlepšit průtok krve do dásní a zabraňuje krvácení a infekcím.

Jak slunečnicový olej působí na zuby a dásně u psů?

Slunečnicový olej může být použit jako olejové vyplachování úst, což je stará ájurvédská technika, která spočívá v tom, že olej zůstává v ústech po dobu 15 až 20 minut. Tím dosáhnete několika výhod:

 • Olej váže a odstraňuje bakterie, toxiny, zbytky jídla a jiné nečistoty z úst a zubů.
 • Olej zvlhčuje a vyživuje dásně a zuby, zlepšuje jejich pevnost a lesk.
 • Olej snižuje zánět, bolest a krvácení dásní, léčí afty a vředy a zlepšuje dech.

Jak používat slunečnicový olej pro zdraví ústní dutiny u psů

Slunečnicový olej můžete použít jako olejové vyplachování úst pro svého psa následujícím způsobem:

 • Vyberte si kvalitní, organický, za studena lisovaný slunečnicový olej.
 • Vezměte asi jednu polévkovou lžíci oleje a nalijte ji do úst svého psa. Pokud je to pro něj nepříjemné, můžete olej namočit do gázy nebo vatového tamponu a vložit jej do úst.
 • Pomozte svému psovi pohybovat olejem v ústech po dobu 15 až 20 minut. Můžete to udělat tak, že mu budete jemně masírovat čelist a krk, nebo ho odvádět hrou nebo pamlsky. Pokud je to pro něj příliš dlouhé, můžete začít s kratší dobou a postupně ji prodlužovat.
 • Po uplynutí času vyjměte tampon z tlamy. Dávejte pozor, aby jej pes nespolknul, protože obsahuje mnoho bakterií a toxinů.
 • Vypláchněte ústa svého psa vodou nebo bylinkovým čajem, jako je heřmánek nebo máta, aby se zbavil zbytků oleje a osvěžil dech.
 • Opakujte tento postup jednou denně nebo podle potřeby.

Před použitím slunečnicového oleje se ujistěte, že váš pes není alergický na slunečnice nebo jiné rostliny z čeledi hvězdnicovitých, jako jsou chryzantémy, kopřivy nebo heřmánky. Pokud si všimnete nějakých nežádoucích účinků, jako jsou podráždění, svědění, zvracení, průjem nebo změny chování, přestaňte slunečnicový olej používat a vyhledejte veterinární pomoc.

a dog with sunflowers and raw sunflower oil, soft lighting, diverse, high depth of field

 

Měsíček lékařský

Měsíček lékařský je bylina, která má antibakteriální, antifungální a antivirové účinky. Měsíček lékařský také obsahuje zinek, který je důležitý pro tvorbu kolagenu a zdraví kostí a zubů.

Jak měsíček lékařský působí na zuby a dásně

Měsíček lékařský můžete používat jako ústní vodu nebo sprej, který pomáhá zabíjet škodlivé bakterie v ústech, snižovat zubní plak a zubní kámen, zlepšovat dech a léčit záněty dásní. Měsíček lékařský také podporuje hojení ran a vředů v ústech, zvyšuje odolnost dásní vůči infekcím a krvácení a zlepšuje průtok krve do dásní.

Jak používat měsíček lékařský pro zdraví ústní dutiny u psů?

Měsíček lékařský můžete použít jako ústní vodu nebo sprej pro svého psa následujícím způsobem:

 • Vyberte si kvalitní, organický, sušený nebo čerstvý měsíček lékařský. Pokud používáte čerstvý měsíček, umyjte jej a odstraňte stonky a listy.
 • Připravte si měsíčkový čaj tím, že zalijete asi dvě polévkové lžíce měsíčku dvěma šálky vroucí vody. Nechte jej louhovat po dobu 15 až 20 minut, pak jej sceďte a nechte vychladnout.
 • Přidejte do čaje několik kapek esenciálního oleje z měsíčku, který zesílí jeho účinky. Můžete také přidat několik kapek esenciálního oleje z máty peprné, který osvěží dech a pomůže s relaxací.
 • Nalijte čaj do lahvičky s rozprašovačem nebo do sklenice s víčkem. Uchovávejte jej v chladničce a spotřebujte jej do týdne.
 • Používejte čaj jako ústní vodu nebo sprej pro svého psa jednou nebo dvakrát denně. Můžete jej nastříkat přímo do úst svého psa nebo jej podat na vatovém tamponu nebo gáze.

Před použitím měsíčku lékařského se ujistěte, že váš pes není alergický na něj nebo na jiné rostliny z čeledi hvězdnicovitých, jako jsou kopřivy, heřmánky nebo slunečnice. Pokud si všimnete nějakých nežádoucích účinků, jako jsou podráždění, svědění, zvracení, průjem nebo změny chování, přestaňte měsíček lékařský používat a vyhledejte veterinární pomoc.

a dog in field of calendulas, soft lighting, diverse, high depth of field

 

Tymiánový olej

Tymiánový olej je esenciální olej, který má silné antibakteriální a antiseptické účinky. Tymiánový olej může pomoci zabíjet škodlivé bakterie v ústech, snižovat zubní plak a zubní kámen, zlepšovat dech a léčit záněty dásní.

Jak tymiánový olej působí na zuby a dásně

Tymiánový olej obsahuje látku zvanou tymol, která je hlavním účinnou složkou některých komerčních ústních vod a past na zuby pro psy. Tymol má schopnost pronikat do bakteriálních buněk a ničit je zevnitř. Tymol také znemožňuje tvorbu biofilmu, který je základem zubního plaku a zubního kamene. Tymiánový olej také působí jako analgetikum a anestetikum, které zmírňuje bolest a podráždění v ústech.

Jak používat tymiánový olej pro zdraví zubů a dásní u psů?

Tymiánový olej můžete použít jako ústní vodu nebo sprej pro svého psa následujícím způsobem:

 • Vyberte si kvalitní, organický, terapeutický tymiánový olej. Ujistěte se, že je to tymiánový olej z tymiánu obecného (Thymus vulgaris), který je bezpečný pro psy. Vyhněte se tymiánovému oleji z tymiánu citronového (Thymus citriodorus) nebo tymiánu španělského (Thymus zygis), které mohou být toxické pro psy.
 • Zřeďte tymiánový olej vodou v poměru 1:100. To znamená, že na každou kapku tymiánového oleje přidejte 100 kapek vody. Můžete také přidat několik kapek esenciálního oleje z máty peprné, který osvěží dech a pomůže s relaxací.
 • Nalijte roztok do lahvičky s rozprašovačem nebo do sklenice s víčkem. Uchovávejte jej v chladničce a spotřebujte jej do týdne.
 • Používejte roztok jako ústní vodu nebo sprej pro svého psa jednou nebo dvakrát denně. Můžete jej nastříkat přímo do úst svého psa nebo jej podat na vatovém tamponu nebo gáze.

Před použitím tymiánového oleje se ujistěte, že váš pes není alergický na něj nebo na jiné rostliny z čeledi hluchavkovitých, jako jsou máta, levandule nebo oregano. Pokud si všimnete nějakých nežádoucích účinků, jako jsou podráždění, svědění, zvracení, průjem nebo změny chování, přestaňte tymiánový olej používat a vyhledejte veterinární pomoc.

thyme oil aplicated on gauze, soft lighting, diverse, high depth of field

 

Červené mořské řasy

Červené mořské řasy jsou skupina mořských rostlin, které mají charakteristickou červenou barvu. Červené mořské řasy produkují sulfatované polysacharidy, jako je karagenan a agar, které mají antioxidační a antibakteriální vlastnosti. Tyto polysacharidy mohou snižovat růst patogenních bakterií, jako je Streptococcus mutans, který způsobuje zubní kaz.

Červené mořské řasy můžete použít pro péči o zuby a dásně svého psa několika způsoby:

 • Můžete mu dávat sušené nebo namočené kousky červených mořských řas jako pamlsky nebo je přidávat do jeho krmiva. Tím podpoříte žvýkání, které masíruje dásně a odstraňuje zubní plak.
 • Můžete mu koupit speciální zubní pastu nebo ústní vodu pro psy, která obsahuje extrakt z červených mořských řas. Tím zajistíte, že se polysacharidy dostanou na všechny zuby a dásně a budou působit proti bakteriím.
 • Můžete mu dávat doplňky stravy pro psy, které obsahují prášek z červených mořských řas. Tím zvýšíte jeho imunitu a podpoříte celkové zdraví. Doporučená denní dávka je 1/4 až 1/2 čajové lžičky na 10 kg tělesné hmotnosti.

 Červené mořské řasy a pes s čistými zuby

 

Aloe vera

Aloe vera je rostlina, která má masité, špičaté listy plné gelu. Aloe vera je známá pro své léčivé účinky na lidskou pokožku, ale může pomoci i psům. Aloe vera obsahuje polysacharidy, jako je acemannan, který má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Acemannan může pomoci snižovat zubní plak, zubní kámen a zánět dásní. Aloe vera také podporuje hojení ran a zlepšuje dech.

Aloe vera můžete použít pro péči o zuby a dásně svého psa několika způsoby:

 • Můžete mu natírat zuby a dásně gelem z čerstvého listu aloe vera. Tím zajistíte, že se polysacharidy dostanou na postižená místa a působí proti zánětu a infekci.
 • Můžete mu koupit speciální zubní pastu nebo ústní vodu pro psy, která obsahuje extrakt z aloe vera. Tím zajistíte, že se polysacharidy dostanou na všechny zuby a dásně a působí proti plaku a zápachu.
 • Můžete mu dávat doplňky stravy pro psy, které obsahují prášek z aloe vera. Tím zvýšíte jeho imunitu a podpoříte celkové zdraví.

dog and aloe vera, soft lighting, diverse, high depth of field

 

Šípek

Šípek je plod růže, který obsahuje polysacharidy, jako je pektin, který má antioxidační a antibakteriální účinky. Pektin může pomoci chránit zuby a dásně před poškozením způsobeným volnými radikály a zánětem. Šípek je také bohatý na vitamín C, který podporuje imunitní systém a zdraví dásní.

Jak ho použít: Šípek můžeme podávat našim psům jako léčivý čaj, který má také diuretické a detoxikační účinky. Můžeme si koupit sušené šípky nebo je nasbírat na podzim, kdy jsou zralé. Potom je rozdrtíme v mixéru nebo v hmoždíři a zalijeme vroucí vodou. Necháme louhovat 10 až 15 minut a potom sceďme. Čaj můžeme podávat našim psům vlažný nebo studený, asi 1/4 až 1/2 šálku na 10 kg tělesné hmotnosti dvakrát denně.

rosehip and rosehip tea, soft lighting, diverse, high depth of field

Závěr

V tomto článku jsme se podívali na některé z nejlepších přírodních prostředků, které můžete použít pro udržování zdraví ústní dutiny u psů. Tyto přírodní prostředky jsou bezpečné, zdravé a účinné pro prevenci nebo léčbu ústních problémů u psů.

Tyto přírodní prostředky jsou také snadno dostupné, jednoduché na použití a chutné pro psy. Představili jsme vám některé z nich a vysvětlili jsme, jak fungují, jak je správně používat a jaká jsou jejich dávkování.

Doufáme, že tento článek vám pomohl pochopit, jak udržovat zdraví ústní dutiny u psů pomocí přírodních prostředků. Tyto přírodní prostředky jsou skvělou alternativou k komerčním produktům, které mohou být pro psy škodlivé nebo neúčinné. Pomohou vám zajistit, že váš pes bude mít čisté, silné a zdravé zuby a dásně, které mu zajistí kvalitní život a pohodu nejen při krmení a společně tráveném čase na gauči :)

Zpět do obchodu